Már „csak" 5,8 százalékos mínuszban az építőipari termelés
Tavaly márciushoz képest idén márciusban 5,8 százalékkal volt alacsonyabb az építőipari termelés nagyságrendje - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mai gyorsjelentésében. Mint emlékezetes, az eddigi statisztikák siralmas képet tükröztek, a legutóbbi, februári adatsorból 10,1 százalékos visszaesés tükröződött.
A korábbi hónapokénál jobb képet mutató márciusnak köszönhetően az egy hónapja még 11,7 százalékos éves csökkenést (2009. január-február és 2010 január-február összehasonlításában) mutató ágazat 2009 első negyedévhez képest 2010 első három hónapjában szolidabb, összességében 10,2 százalékos mínuszt írt.
S
zezonálisan kiigazítva a termelés márciusban 5,5%-kal magasabb volt az előző havinál. Az építőipar termelői árai 2010 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,6 százalékkal emelkedtek.
Az év első három hónapjában az épületek építése 11,6, az egyéb építményeké 8,2 százalékkal csökkent. Márciusban mindkét építményfőcsoport termelése elmaradt az egy évvel korábbitól: az építőipari termelés 5,8 százalékos mérséklődésén belül az épületek építése 1,7, az egyéb építményeken végzett munkák volumene 10,8 százalékkal kisebb volt, mint egy évvel korábban.
Az épületek építésének a korábbi hónapokban tapasztaltnál kisebb csökkenése néhány nagyértékű, kereskedelmi, illetve ipari épületen végzett munkának köszönhető. A januári jelentős visszaesést követő, még mindig alacsony februári bázishoz viszonyítva szezonálisan kiigazított adatok alapján mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett: az épületek építése 10,8, az egyéb építményeké 1,5 százalékkal.
Márciusban az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése 9,8 százalékkal csökkent. Az egyéb építmények építése ágazaté csaknem egyötödével maradt el a 2009. azonos időszakitól. A speciális szaképítés ágazat - melynek zömét szerelési és szakipari munkák adják - termelése 5,9 százalékkal emelkedett.
A márciusban kötött új szerződések volumene jelentősen, 35,3 százalékkal magasabb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 61,6, az egyéb építmények építésére kötötteké 12,7 százalékkal emelkedett. A növekedés néhány egyedi, kereskedelmi, egyetemi, egészségügyi épületekre, illetve gyorsforgalmi utakra kötött nagyértékű szerződés eredménye. Ennek köszönhetően az építőipari vállalkozások január-márciusban 31,9 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban.
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene 11,1 százalékkal bővült az egy évvel azelőttihez képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 19,2, az egyéb építményeké 4,7 százalékkal nőtt.
Az építőipar termelői árai 2010 I. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,6 százalékkal emelkedtek. Az átlagot meghaladó növekedés mutatkozott az egyéb építmények építése ágazatban (1,7 %); az épületek építése ágazatban az árak 0,1 százalékkal csökkentek. A legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazat árai 0,4 százalékkal haladták meg az előző évi szintet. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 0,8 és 2,2 százalékkal között szóródott.
Az előző negyedévinél az építőipar árai 0,2 százalékkal voltak magasabbak.