Már 25 ezermilliárdnál jár az államadósság
Az elemzők 84,2 százalékos szint körüli értékeket vártak, ezt sikerült most felülmúlni. Az 2013 év végi 79,2 százalékhoz képest 5,4 százalékponttal magasabb adat egyrészt abból a 1456 milliárd forintból fakad, ami a nettó hitelfelvételt takarja, másrészt a forint év eleji brutális gyengüléséből, ami 380 milliárd forinttal növelte a tartozást.
A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási képessége 2014 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP -2,7 százalékát (-791 milliárd forint) tette ki, míg a háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP 5,7 százalékát érte el.
Az első negyedévben a kormányzat nettó finanszírozási igénye 864 milliárd forint volt. Pénzügyi eszközei közül nagymértékben nőttek a jegybanknál elhelyezett betétek, miközben értékpapír- és hitelállománya csökkent. Kötelezettség oldalon jelentős állampapír-kibocsátás történt, a rövid lejáratú értékpapírokat elsősorban az egyéb monetáris intézmények vásárolták, míg a hosszú lejáratú államkötvények a vállalatok és a külföld állampapír-állományát növelték – állapítja meg közleményében az MNB. A hitelállomány növekedésében az önkormányzati adósságátvállalás játszott elsődleges szerepet, amit a hiteltörlesztés részben ellensúlyozni tudott.
A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási képessége 529 milliárd forint volt az első negyedévben. A pénzügyi eszközök közül erőteljesen emelkedett a monetáris intézményeknél elhelyezett önkormányzati betét, míg a kötelezettségeknél az adósságátvállalás következtében erőteljes csökkenés volt a hitel- és értékpapírállomány esetében. Mint ismert, a kormány 2014 első negyedévében 404 milliárd forint adósságot vállalt át a helyhatóságoktól.
A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye 64 milliárd forint volt. Eszközeik közül jelentősen növekedtek kincstári betéteik, számottevően csökkentek viszont a háztartásokkal és vállalatokkal szembeni egyéb követeléseik. Kötelezettségeik terén a szállítói tartozásokban következett be jelentősebb csökkenés.
A háztartások rendületlenül fizetik vissza hiteleiket, miközben a korábbi időszakhoz hasonlóan megtakarításaiknál a készpénzt, a rövid lejáratú állampapírokat és a befektetési jegyeket preferálták. Meglepő módon kisebb növekedést mutattak ki a folyószámlabetéteknél, a hosszú lejáratú értékpapíroknál és a tőzsdei részvényeknél, továbbá a biztosítástechnikai tartalékok esetében.