Májusi visszaesés
Hét hónap bővülését követően májusban visszaesett a Világgazdaság és az Ecostat közös reálgazdasági teljesítmény-mutatója. Az úgynevezett gyorsulási irányadó (gyia) a hónap során 0,17 százalékkal visszaesett.
A gyia előnye, hogy ellentétben a hivatalos statisztikákkal, ez azonnali képet ad a GDP alapját is jelentő belföldi mutatószámokról.
A viszonylag erős tavalyi év végét követően már eleve alacsonyabb fokozatba kapcsolt a magyar gazdaság az indikátor szerint, és innen következett be az újabb lefékeződés.
A mutató részindexei közül májusban öt mutatott növekedést, és szintén öt a csökkenés irányába. Utóbbiak viszont meghatározóbbak.
A reálkamatláb és a gépjárműhitelek növelték az indexet. A gazdaság pénzigényét mutató reálpénzkínálat harmadik hónapja csökken, ami visszafogottabb aktivitásra utalhat.
Kis mértékben szintén rontotta a gyorsulási irányadót a hosszú és a rövid lejáratú kamatok közötti különbség szűkülése.
Főleg a belső tényezők fékezik a gazdaságot, de látszik néhány pozitív jel is. Figyelmeztető ugyanakkor, hogy a nyugati kormányok felhagytak az élénkítéssel, ami lelassíthatja gazdaságuk kilábalását.