Májusban megállt az ipari termelés csökkenése
Az ipari termelés 2009 áprilisában korrekciók nélkül 27,1 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 25,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, márciushoz képest pedig szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 5,1 százalékkal csökkent.
A várakozásoknak megfelelően alakult az ipari termelés májusban, és az év hátralévő részében tovább javulhatnak mutatók - vélekedtek a szakértők az ipari termelés adatairól. Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. makroelemzője elmondta: a beszerzési menedzser indexek és a különböző bizalmi indexek alakulása alapján számítani lehetett arra, hogy stabilizálódik a helyzet, és a következő hónapokban lassan, fokozatosan mérséklődni fog az ipari termelés zsugorodásának üteme. Hozzátette: a második félévben 20 százalék körüli csökkenés várható.
Az elemző szerint a májusi adatokban tükröződik, hogy az Európa több országában bevezetett roncsprémium intézkedések a magyarországi autóiparra is kedvező hatást gyakorolnak. Ez a hatás a következő hónapokban erősödhet, mert egyes szektorokban még folyik ugyan a kész- és féltermék-készletek "kisöprése", ennek lezárultával azonban már várhatóan fellendül az ipari termelés.
Havi összevetésben már látszik némi növekedés a termelésben, de az ipar teljesítménye éves összehasonlításban várhatóan negatív lesz egész évben, legfeljebb decemberben lehet számítani arra, hogy - elsősorban a gyenge bázis miatt - bővülést könyvelhet el az ágazat.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. makroelemzője szerint a várakozásoknak megfelelő teljesítményt nyújtott az ipar májusban. Kiemelte: a nagy visszaesés után csillapodhat a szűkülés mértéke, és az ágazat teljesítményének csökkenése júniusban éves összevetésben akár már 20 százalék alatt lehet. A szakértő szerint az év utolsó negyedévében egyszámjegyűre mérséklődhet a visszaesés üteme, növekedés azonban csak 2010 második felében várható.