Májusban kissé csökkentek az ipari árak
A KSH gyorsjelentése szerint az ipari exportértékesítés árai a 2009. áprilisinál 3,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, a tavaly ilyenkorihoz képest 9,2 százalékkal nőttek. A belföldi és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak az előző havihoz képest két százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbinál 6,2 százalékkal magasabbak voltak.
Májusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva – az áprilisinál szerényebb mértékben – 0,3 százalékkal csökkentek. A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai májusban 0,5 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy hónappal korábban. Emelkedtek az árak az egyéb feldolgozóipar és javítás (0,6 százalék), a villamos berendezés gyártása (0,4 százalék), a számítógép-, elektronikai, optikai termékek (0,2 százalék), illetve a járműgyártás (0,1 százalék) ágazatokban.
Az élelmiszeripar árai nem változtak. Számottevő árcsökkenés jelentkezett a vegyi anyag, termék gyártásban (2,2 százalék), elsősorban a műtrágyák és nitrogénvegyületek 17 százalékkal alacsonyabb árainak következtében, valamint a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásában (2,0 százalék), illetve a gyógyszergyártásban (1,0 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban 0,1 százalék és 0,9 százalék között mérséklődtek a belföldi értékesítési árak.
Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai májusban gyakorlatilag nem változtak, 0,1 százalékkal voltak alacsonyabbak az áprilisban mért értéknél. A víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 0,3 százalékkal csökkentek.
Egy éves összehasonlításban – a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve – a legnagyobb mértékben a járműgyártásban (6,0 százalék), a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban (3,7 százalék), valamint a villamos berendezés gyártásban (3,5 százalék) nőttek az árak. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő élelmiszeriparban 1,1 százalékos árnövekedést mértünk.
2008. májushoz viszonyítva nagy mértékű árcsökkenés következett be a kőolaj-feldolgozásban (14,4 százalék). Szerényebb mértékben csökkentek az árak a textil- és bőriparban (0,7 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásban (0,5 százalék), valamint a gyógyszergyártásban (0,3 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke egy százalék és 2,9 százalék között alakult. A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 0,6 százalékkal mérséklődtek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 7,2 százalékkal, a víztermelés, -kezelés, -ellátás árai 7,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2009 májusában az előző hónaphoz képest az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,4 százalékos, míg a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,2 százalékos havi árcsökkenés jelentkezett. A beruházási javakat gyártó ágazatokban az árak csekély mértékben, 0,1 százalékkal mérséklődtek. Az előző év azonos hónapjához képest a legnagyobb mértékű áremelkedés a beruházási javak gyártásánál volt (3,4 százalék). A fogyasztási cikkeknél 2,8, az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1,2 százalékkal nőttek az árak.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2009. májusban az előző hónaphoz képest tovább csökkentek, 3,2 százalékkal, 12 havi összehasonlításban 9,2 százalékkal emelkedtek. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 4,5, a dollárhoz képest 7,6 százalékkal erősödött, a 2008. májusival összevetve az euróhoz mérten 13,9, a dollárhoz viszonyítva 30,0 százalékkal gyengült.