Magyar fejlesztés forradalmasítja a mobilfizetést?

Magyar cég rukkolt elő a világon egyedülálló megoldással a barcelonai Mobile World Congressen. A Cellum, az OTP és a Mastercard közös megoldása könnyű és biztonságos netes fizetést tesz lehetővé - mobillal.

A mobilfizetés teheti biztonságossá az internetes vásárlást, méghozzá egy magyar fejlesztés révén. Hamarosan indul az OTPay nevű mobiltárca alkalmazás, amely a Cellum fejlesztése, s a Mastercard legújabb, biztonságos netes fizetést lehetővé tévő Masterpass nevű rendszerét integrálja a már ma is ismert mobiltárca funkcióval.

A netes vásárlás terjedésének egyik legnagyobb gátja még ma, hogy az ügyfelek jelentős része nem bízik a fizetés biztonságos voltában. Ha jobban belegondolunk, nem minden alap nélküli bizalmatlanság. Ha az interneten az ember beírogatja a bankkártyaszámát, nem egy életbiztosítás, a jelenlegi biztonsági szint kereskedőnként is jelentősen eltérő, és még mindig nem éri el a kívánatos mértéket. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mintsem az, hogy rengeteg a visszaélés. Bár a neten már milliók vásárolnak a világon, vannak szakemberek, akik kis túlzással állítják: ők a vakmerő kisebbség.

Az pedig már régóta tudott, hogy a biztonság radikális javítása nélkül nem lesz áttörés ezen a fronton. A MasterCard egy évvel ezelőtt jelentette be a webes fizetések egyszerűsítésére, a kártyaadatok biztonságosabb kezelésére szolgáló MasterPass rendszerét, ami egyfajta standard lehet a világ netes kereskedői számára. Azóta elkezdett terjedni világszerte, jelenleg harmincezer elfogadóhelye van. Ilyen a brit drogériákat üzemeltető Boots, a Singapore Airlines, vagy éppen a várakozások szerint az Amazon is.

A barcelonai Mobile World Congress-en bemutatott megoldást az OTP és a Cellum fejlesztette: az OTPay nevű mobilfizetési alkalmazást integrálták a MasterPass rendszerbe úgy, hogy az ügyfél a mobilfizetési alkalmazásában tárolt bankkártyákkal képes fizetni a MasterPass rendszeren keresztül – vagyis soha nem kell a webes kereskedők, oldalán megadni a bankkártya adatainkat.

Ráadásul így kinyílik a világ, és a világ bármely MasterPass rendszerbe integrált kereskedőjénél vásárolhatunk majd a legnagyobb biztonsággal a jövőben. Ez az első mobil tárca megoldás a világon, ami integrálódott a MasterPass rendszerébe, de vélhetően ezt követik újabbak, hiszen a fejlesztést végző Cellum a világpiacon fejleszti a megoldásait.

További előnye, hogy bármilyen bankkártyával igénybe vehető, s nem kell OTP ügyfélnek lenni a használatához - mondta Inotay Balázs, a Cellum alapítója, stratégiai vezetője. A cég több tízmillió forintos beruházással hozta tető alá a rendszert, s a világpiacon szeretné terjeszteni. Az OTPay szolgáltatás az internetes vásárlás mellett a számlafizetésekben, az egyenlegfeltöltésben és a magánszemélyek közötti tranzakciókban is új utakat nyit. Az OTPay letöltése után az okostelefon-tulajdonosaknak regisztrálniuk kell a bankkártyákat a rendszerben, ezután a mobil eszközeikkel fizethetnek.

A MasterPassos tranzakció során a weben a fizetési folyamatban kiválasztjuk az OTPay walletet, majd megadjuk a telefonszámunkat. Ezt követően a szükséges információk megjelennek telefonunk képernyőjén más fontos és hasznos információkkal együtt, például a házhozszállítási címet is itt kell megadnunk. Kiválasztjuk a fizetőeszközt, és a saját mPIN kódunkkal végrehajtjuk a fizetést. Ezt követően a weboldalon és a telefonunkban is megjelenik tranzakciónk végeredménye.

Inotay Balázs szerint a rendszer előnye, hogy gyorsan világszerte használhatóvá válik, biztonságos, s sem az ügyfél-, sem pedig az elfogadó oldalán nem jelent plusz költséget a jelenlegi kártyás jutalékokhoz képest. Sőt, ha elterjed ez a fizetési mód, s csökken a visszaélések száma, akkor végső soron még a jutalékok csökkenése sem kizárt, mindez persze a bankok döntése.

A rendszer alapja a Cellum által több éve folyamatosan fejlesztett mobilkereskedelmi, mobilfizetési megoldás, aminek része a már két éve működő MasterCard Mobile is. Ezzel a cég megkezdte nemzetközi terjeszkedését is, az említett megoldásokat Thaiföld, Indonézia és Japán mellett a világ számos országában kívánja bevezetni.

Amerikában is szabadalom

A Cellum Amerikában szabadalmaztatja a tavaly ősszel bemutatott motion dynamic QR kód fejlesztését, amellyel forradalmasíthatja és biztonságossá teszi az azonosítást igénylő rendszereket, például a kuponpiacot, vagy épp a reptéri beszállókártyákat, az online jegyvásárlást, az igazolvány piacot. A rendszerben gyakorlatilag minden fontos azonosító adat tárolható, a fényképektől az aláíráson keresztül a biometrikus azonosítók digitális lenyomatáig. A cég a megoldást egy USA-ban alapított leányvállalat segítségével vezeti piacra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.