Magas szintű államadósság-hozam

A magyar államadósság kamata a mai aukción 7,24 százalékon állt meg. Ez magasabb az előző hasonló kiírásénál, de alacsonyabb a legutolsó, másfajta árverésénél, és mindenképp élen jár az unióban. A német államadósság-kezelőnél például negatív hozam alakult ki: a befektetők még fizetni is hajlandóak, csak hogy Németország tartozzon nekik.

Több mint háromszoros túljegyzés mellett a meghirdetett összegben értékesített 6 hetes (likviditási) kincstárjegyet az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) hétfői aukcióján.

Az ÁKK a korábban megszokott 50 milliárd forint helyett ezúttal 40 milliárd forint értékben hirdetett meg likviditási kincstárjegyet jegyzésre.

Az elsődleges forgalmazók 148,476 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatot, szemben az előző, 2011. november 28-i aukció 52,256 milliárd forintos ajánlattételével.

Az ÁKK csak a meghirdetett összegben fogadott el ajánlatot és 40 milliárd forintért értékesített a D120222 jelű, 2012. február 22-én lejáró papírból.

Az aukción 7,77 százalékos átlaghozam alakult ki. Ez 53 bázisponttal magasabb az előző, november végi aukció 7,24 százalékos átlaghozamánál. A hozam elmaradt a legközelebbi, pénteken 8,41 százalékos három-hónapos másodpiaci irányadó hozamtól.

Ez volt az első állampapír-aukció azóta, hogy múlt pénteken – a Moody's és a Standard & Poor's után – a Fitch hitelminősítő intézet is megvonta a befektetési ajánlású szuverén devizaadós-osztályzatot Magyarországtól.

Miközben a magyart az uniós államadósságok közül a befektetők csak a legmagasabb hozammal hajlandók finanszírozni, Németország mai kincstárjegy-aukcióján az állam történetében először negatív hozamok alakultak ki.

A német kincstár, a Bundesbank hétfői árverésén -0,0122 százalékos átlaghozam mellett adott el 3,9 milliárd eurónyi hat hónapos Bubillt. Az aukcióra 7,08 milliárd eurónyi ajánlat érkezett.

A jelenséget szakértők egyértelműen azzal magyarázzák, hogy a befektetők a kockázatosok felől a biztonságosabbnak tartott eszközök felé veszik az irányt. Németországban nemhogy hozamot nem várnak, hanem még fizetni is hajlandóak azért, hogy a német állam őrizze a pénzüket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.