Magas korhatár és alacsony nyugdíj - ez vár ránk
A nyugdíjszakértő a lapnak kifejtette, hogy ha a nyugdíjrendszer továbbra is így működik, ahogy manapság, akkor 2050-re egyre kevesebb pénz jut az időseknek. Ennek egyik oka, hogy nő a várható élettartam, viszont egyre kevesebb gyermek születik, aki aztán később beléphetne a munkaerőpiacra. Holtzer szerint 2050 körül 8 millió körül lesz az ország lakossága, melyben egyre több nyugdíjas lesz, és egyre kevesebb dolgozó ember.
Az emberek azt gondolják, a fiatalok 2050-re is fizetik a nyugdíjakat, de a szakértő szerint ez nem így van. A NYIKA-nál végzett kutatások is megmutatták, hogy a 2040-2050 között keletkező terheket nem fogja elbírni a nyugdíjrendszer. Ha addig is tartjuk a jelenlegi színvonalat, akkor a költségvetési hiány elszáll, és emelni kell a járulékokat – tette hozzá Holtzer.
A szakértő szerint a nyugdíjrendszer rossz kilátásain a kormány intézkedései sem változtattak érdemben. A kivándorlással elkezdtek eltűnni a járulékfizetők. Ezek nem jeleznek jót, de a Bajnai-kormány által elkezdett, majd a Fidesz által folytatott reformokra nagy szükség volt. A volt elnök szerint a nők 40 éves munkaviszony utáni nyugdíja azonban szembemegy a szigorításokkal, teljesen értelmetlen, és nagyon drága.
A magánnyugdíjak államosítása kapcsán Holtzer elmondta, ő nem bontotta volna le a rendszert. Az viszont teljesen igaz, hogy a rendszer nem volt hatékony, ennek ellenére rendbe kellett volna rakni. A szakértő szerint a kormány lépése a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát rontotta.
A jelenlegi rendszerben a leginkább vesztes generáció a 35-50 éves lesz. Ők jó sok járulékot befizettek, de egy részük, aki csak most kezd gondoskodni magáról, sokkal nehezebben spórolja össze a nyugdíjra valót – mondja a szakértő.
A korosztályban van még egy kritikus tömeg, akik a rendszerváltás óta többnyire feketén, vagy minimálbérre bejelentve dolgoznak. Az ő problémájuk egyre közeledik, és a szakértő szerint még nincs rá válasz. A legnagyobb baj az érintettek képzettségével van, leginkább azzal, hogy nincs nekik. Az említett csoportban a munkavállalóknak nincs meg a 15-20 éves szolgálati idejük, így a törvény szerint nem jogosultak állami nyugdíjra. A NYIKA számításai szerint 20-40 ezer ember is lehet ebben a helyzetben.
A szakértő elmondta, a jelenlegi nyugdíjrendszer fenntarthatóságára megoldás lehet, ha a mainál egy szűkebbre szabott állami nyugdíj és ezzel megfelelően csökkentett járulékfizetés lenne kialakítva. A mindenkori magyar kormányoknak felelős hozzáállást kellene tanúsítani a nyugdíjrendszer átalakításánál, mert a témától mindenki csak fél a nyugdíjas szavazók miatt.
Holtzer nonszensznek tartja, hogy az állam nagyobb mértékben elismerné a gyermekvállalást a nyugdíjakban. A szakértő szerint teljesen ésszerűtlen azt hinni, hogy ha valaki sok gyermeket vállal, akkor nagyobb lesz a nyugdíja. Az ötlet egy probléma helyes felismerésére adott rossz válasz. A gyermekvállalás fontos, de messze nem nyugdíjkérdés – tette hozzá a volt NYIKA-elnök.