Az igényelt gáz felét kaphatjuk - Korlátozások jöhetnek
A reggeli jelentések alapján az Ausztriából kapott, napi 6 millió köbméteres gázmennyiség is visszaesett, illetve ukrán oldalról a tegnapi "gyakorlatnak" megfelelően az igényelt mintegy 38 millió köbméterből 30-at kaphatunk meg. Ezt követően megtudtuk, hogy a határokon a helyzet továbbra is nagyon bizonytalan: a túloldalon lévő rendszerirányítók szinte percről percre más jelzéseket küldenek a honi rendszerirányítónak - a Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállítónak -, hogy mennyit is szeretnének ma leszállítani.
Friss híreink szerint a visszaesés drasztikusabb a reggel jelzettnél: az osztrák határhoz hasonlóan az ukrán határon is megfeleződhet a várt mennyiség. Ha ma is 38 millió köbmétert várnánk - erről az FGSZ mai közleményei nem szólnak -, akkor tehát itt 19 millió köbméter jöhet be a nap végéig. Az osztrák határon pedig 6 millió helyett 3 millió köbméter a várt mennyiség. Információinkat az FGSZ-nél még nem tudtuk megerősíttetni.
A tegnapi előrejelzéshez képest ma minden valószínűség szerint már több mint 40 millió köbmétert kell a hazai gáztárolókból kinyerni - közölte lapunkkal Kutas István, a tárolókat tulajdonló E.ON Földgáz szóvivője. Ez már közel jár a csúcskapacitáshoz, ami napi 51 millió köbméter. Az országos összfogyasztást az FGSZ közleményei szerint ma 68 millió köbméter lehet.
A központi magyar kereskedő pozícióját is betöltő E.ON az elmúlt években úgy nyilatkozott: az osztrák határon azért kell többet fizetni a gázért, mert az ottani partnerek - többek között saját közvetlen anyavállalata, az E.ON Ruhrgas, vagy a Gaz de France - minőségibb szolgáltatást nyújt. Ez - akkori szavaik szerint - azt jelenti, hogy egy orosz gázválság idején is garantálják a szerződött mennyiséget, például helyi tárolókból.
Most Kutas Istvántól megtudtuk: ez a két cég a 6 milliós osztrák behozatalnak csak egy kisebb szeletét hozza be: a nagyobbik részt a Panrusgáztól - amely fele-fele arányban az E.ON Földgáz illetve az orosz gázszállításokat végző Gazprom tulajdonában áll -, illetve az Emfesztől veszik. Annak elemzése még tart, hogy a visszaesés konkrétan melyik beszállítójukra vonatkoztatható - tette hozzá.
Szakértők szerint ilyen helyzetben hamarosan Magyarországon is korlátozások várhatók. A legvalószínűbb, hogy - a 2006-os krízishez hasonlóan - a gázerőműveknek át kell majd állniuk a helyben tárolt erőművi fűtőolajra. Ugyan ez csak 8 napra elég, de ezután a Mol saját készleteiből is tud adni, azt követően pedig a stratégiai kőolajtartalékok is felhasználhatók erre a célra. Kérdés az is, mi lesz a Szerbiába továbbított, napi 11 millió köbméteres tranzittal, amelynek a mennyiségünk visszaesésével arányos csökkentésétől tegnap gesztusértékűen eltekintettünk. Mivel Molnár Csava energiaügyi miniszter szerint immáron bekövetkezett a krízis, elvileg a stratégiai gázkészletek is felszabadíthatók, amelyekből naponta 5 millió köbméter nyerhető ki.
A külföldi fejlemények szerint a Gazprom úton van afelé, hogy teljesen elzárja a Nyugat-Európába irányuló gázszállításokat, azzal az indoklással, hogy azt szerinte Ukrajna útközben úgyis ellopná. Elemzők szerint az orosz fél az Európai Unió közbelépését szeretné ezzel kikényszeríteni. Éppenséggel viszont Ukrajna is az Uniótól várja Oroszország meggyőzését. Az Unió viszont továbbra sem kíván közvetíteni a felek között.
Az FGSZ friss közleménye:
Az ukrán diszpécserszolgálattól a mai napra hivatalos visszaigazolás még nem érkezett a Magyarország irányába történő földgázszállításokról. Az FGSZ Zrt. folyamatosan kapcsolatban áll a szállítók és a kereskedők diszpécserszolgálataival és elemzi a helyzetet. A mai napra várható fogyasztási prognózis 68 millió köbméter. Jelen pillanatban az ellátás biztosított. Az egyeztetéseket követően tájékoztatást adunk.