Londoni elemzők: Kelet-Európa nem kapja el a "dubaji járványt"

Nem a közép-kelet-európai felzárkózó térség, hanem Dubaj és közvetlen környezete szenvedi meg leginkább az emirátus hirtelen előtérbe került adóssággondjainak járványos hatásait - mondták pénteken Londonban a Fitch Ratings szakértői.

A nemzetközi hitelminősítő a közép-kelet-európai bankrendszerek kilátásairól rendezett szakkonferenciát a Cityben, de az elemzők a legutóbbi napok fejleményei nyomán kitértek a dubaji helyzetre is.

Az MTI kérdésére, hogy a közép-kelet-európai feltörekvő régióra milyen hatással lehetnek az emírség adóssággondjai, Richard Fox, a Fitch vezető térségi elemzője azt mondta: Kelet-Európa saját kockázatait a piac már alaposan felmérte, és semmiképpen sem várható a tavalyihoz hasonló súlyos megingás.

A londoni piacon pénteken mindazonáltal valamelyest tovább emelkedtek a közép-európai EU-térség határidős adósságtörlesztés-kockázati biztosítási ügyleteinek díjai is, jóllehet messze nem olyan mértékben, mint a dubaji törlesztéskockázatra köthető hasonló kontraktusok ára, amely pénteken is igen meredeken nőtt.

A CMA DataVision vezető londoni piaci adatszolgáltató cégnél az MTI kérdésére pénteken elmondták: a dubaji szuverén nem fizetői kockázat fedezetére szolgáló hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) ára az irányadó ötéves futamidőre az aznapi kereskedésben 709 bázispont volt a londoni CDS-piacon az 541,2 bázispontos előző esti záró után.
Az emirátus CDS-díjszabása a múlt hónap végén még 280-290 bázispont között mozgott Londonban.

A CMA DataVision londoni szakelemzői az kifejtették: a magyar törlesztésfedezeti ügyletek felára pénteken 247,6 bázispontra szélesedett az előző esti 231,4 bázispontos záróról. A lengyel és a cseh CDS-tranzakciók árazásán is látszott a dubaji hatás: az előbbi 129,8 bázispontról 139,8-ra, az utóbbi 85,9 bázispontról 95,2-re emelkedett a pénteki londoni CDS-piaci kereskedésben.

A Fitch Ratings által a közép-kelet-európai bankrendszer helyzetéről rendezett pénteki londoni szakkonferencián a szakértők - a rendezvény fő témájára visszatérve - kiemelték az eszközminőség romlásának kockázatait, rámutattak ugyanakkor a térségen belüli kirívó különbségekre is. A Fitch kimutatása szerint a nem teljesítő kinnlevőségek rátája a teljes rendszerszintű kihelyezési portfolióhoz mérve Lettországban például már megközelíti a 15 százalékot, és Litvániában is jóval 10 százalék felett van, jóllehet mindkét országban még tavaly is 5 százalék alatt volt ez az arány.

Magyarországon ugyanakkor a nem teljesítő kinnlevőségek aránya valamelyes növekedéssel most is épphogy eléri az 5 százalékot a Fitch Ratings pénteken ismertetett adatai szerint. A hitelveszteségekre képzett tartalékoknak a tartalékolás előtti nettó banki eredményekhez mért rátája is messze a balti térségben a legmagasabb. Lettországban ez a ráta jelenleg 350 százalék a tavalyi, 80 százalék körüli szint után, Litvániában is közelít a 300 százalékhoz, Észtországban pedig meghaladja a 250 százalékot.

Magyarországon és a közép-európai EU-térség egészében ugyanakkor jelenleg 50 százalék körüli a tartalékolási arány ebben az összehasonlításban a Fitch Ratings pénteki londoni szakszemináriumán ismertetett adatok szerint.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.