Libor után Cibor-botrány?
Amíg nem tudnak felmutatni semmilyen bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a bankok a saját érdekeiknek megfelelően manipulálták volna a Cibort, addig gyakorlatilag nincs miről beszélni, nem lehet kétségbe vonni a dán bankárok szavahihetőségét – szögezte le a témában kiadott közleményében a Dán Bankszövetség.
Annyit hozzátesznek, hogy a közvélemény megnyugtatására valósan szükség lesz egy felügyelő szerv létrehozására, amely a Cibort meghatározó bankközi testület felett őrködik, és jelzi, ha valamilyen problémát lát. A kritikákat, a kétségeket el kell oszlatni, a lakosság és a vállalatok bizalma kulcsfontosságú a bankrendszer számára – írják a bankárok.
A bankszövetség júliusban rendelt el vizsgálatot a Cibor ügyében, azt követően, hogy a dán piacon is jelen lévő svéd SEB bank elemzői a bankközi rátát túl magasnak találták. Ole Sohn pénzügyminiszter ettől függetlenül saját szakértőivel is kivizsgáltatja az ügyet. A Cibor mértéke amiatt kiemelten fontos, mert a lakossági és vállalati ingatlanügyletek ötödénél ehhez a mutatóhoz kötik a jelzáloghitel aktuális kamatát.
Hetvenmilliárd dolláros állományról van szó – mutat rá a Bloomberg Businessweek. Az üzleti szféra teljes hitelállományából pedig 1300 milliárd dollárnyit kötnek a Ciborhoz, így annak szintje nagyon nem mindegy a gazdasági növekedés és a banki jövedelmezőség szempontjából.
A Cibor megállapításának jogát a Dán Központi Bank korábban egy nyolc bankból és pénzügyi szereplőből álló testületre ruházta át. Ennek egy hónappal ezelőtt még tagja volt a brit Barclays, amely önként távozott, miután Nagy-Britanniában kiderült, hogy a londoni bankközi kamatlábat (Libor) rendszeresen manipulálta. A dán testületnek tagja a többi között a Danske Bank és a Nordea Bank, továbbá az északi tőzsdét üzemeltető Nasdaq OMX Group.