Líbiának annyi: az S&P rontott adósi besorolásán

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő kedden egy osztályzattal rontotta Líbia adósi besorolását, egy nappal azután, hogy a Moody's is ugyanígy döntött.

Az S&P "A mínuszról" "BBB pluszra" csökkentette Líbia besorolását az olajban gazdag észak-afrikai országban napok óta tartó, már legalább kétszáz halálos áldozattal járó tüntetések hatására.

A hitelminősítő egyben a további rontás lehetőségére figyelmeztetett "amennyiben az országban folytatódik az erőszak és a káosz."

Hétfőn a Fitch "BBB pluszról" "BBB"-re csökkentette Líbia adósi besorolását.

Az Unicredit jegeli terveit, az Eni kivár

A drámai líbiai események miatt jegeli az észak-afrikai országban tervezett beruházását az olasz Unicredit, amely nemrégiben kapott engedélyt egy, a líbiai kormánnyal közös bank alapítására.

A Magyarországon is érdekelt olasz bankcsoport - az osztrák Bank Austria anyavállalata - az elmúlt években összefonódott a líbiai tőkével, amelynek 7,2 százalékos a részesedése van a bankban, ebből 4 százalék körüli a központi bank tulajdonrésze. Éppen a líbiai tőke növekvő befolyása volt az egyik indok, amiért a részvényesek bírálták a bankvezetést, és részben ezért is kényszerült távozni tavaly ősszel a csoport éléről Alessandro Profumo.

A líbiai tőke jelen van az olasz gazdaság más területein is, az állami vagyonalap 2 százalékkal rendelkezik például Olaszország legnagyobb hadiipari vállalatában, a Finmeccanicában, és 7,5 százalékot birtokolnak a Juventus klubban.

Az UniCredit mellett az olasz Eni kőolajipari csoport lehet a líbiai zavargások másik nagy vesztese. Olaszország Líbia legnagyobb külföld befektetője, az Eni gyakorlatilag a Kadhafi-éra kezdete óta tevékenykedik az országban, és a 41 év alatt az egyik legjelentősebb befektető lett: naponta 250 ezer hordó olajat termel ki Líbiában, az ország teljes termelésének 14 százalékát.

De vannak a társaságnak érdekeltségei Egyiptomban, Tunéziában és Jemenben is.

Az Eni keddi közlése szerint a líbiai kitermelés rendben zajlik, nincsenek fennakadások. Abban bíznak, hogy a rendszer megdöntése után is szükség lesz rájuk, mert a lehetséges utód éppúgy rá lesz utalva a kőolajból és földgázból származó bevételekre, mint a Kadhafi-rendszer.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.