Újabb orvosokat vesztegetett meg a Glaxo
A cég ellen büntető eljárás indult – jelentette a BBC. A nyomozás eddigi adatai szerint a GSK regionális menedzsere és tizenegy orvos bizonyíthatóan vett részt a korrupcióban, de az érintettek köre még bővülhet. A gyanú szerint 2010 és 2012 között a GSK Seretide nevű asztmaellenes gyógyszerének forgalmát növelték meg ezzel az illegális módszerrel.
Jarek Wisniewski, a GSK egyik korábbi területi képviselője szerint a képlet egyszerű: ha lefizetjük az orvosokat, akkor a mi gyógyszerünket írják fel, ha nem, akkor viszont nem lesz forgalmunk. Nem mehetünk oda az orvosokhoz azt kérve tőlük, hogy írjanak fel a pácienseinek még húsz adagot a gyógyszerünkből, ehelyett egyszerű és világos ajánlatot tettünk nekik: száz angol fontot (durván negyvenezer forint) kapnak azért, hogy megismertessék a gyógyszerrel a betegeiket.
Emellett persze ki nem mondott elvárás volt, hogy száznál több receptet írjanak fel – vázolta fel az alapszabályt Wisniewski, elismerve, hogy ez színtiszta korrupció még akkor is, ha a kifizetés jogcímeként egészségügyi szolgáltatás szerepelt a papírokon, hiszen a szereplők tisztában voltak az elvárásokkal.
A módszert csak a Lódz-i járásban tucatnyi egészségügyi központban alkalmazták – állapította meg a helyi ügyészség a lefoglalt iratokra hivatkozva, ezzel szemben betegtájékoztatásra utaló bizonyítékokat nem találtak. Egy orvos már elismerte vétkességét: elfogadott száz font kenőpénzt, ám a papíron szereplő oktatómunkát el sem végezte, ehelyett szorgosan írta a recepteket. Azzal mentegetőzött, hogy a GSK képviselője nyomást gyakorolt rá, de önkritikusan az is elismerte, hogy nem tudott ellenállni a kísértésnek. Az orvos felfüggesztett büntetést kapott.
A GSK belső vizsgálatot rendelt el, és külső segítséget is igénybe vett, amelynek végén kiderült: egyetlen alkalmazott felhatalmazás nélküli önkéntes és önkényes akciójáról van szó. Az illető félreértelmezhette a GSK kommunikációs módszereit, ezért a fegyelmivel elbocsátották.
A GSK egyébként tavaly decemberben Kínában is megütötte a bokáját, amikor is kiderült, hogy 2007 és 2010 között 300 millió font összértékben utalt pénzt helyi utazási irodáknak, amelyek a brit gyógyszergyártó céghez lojális orvosok jutalompihenését szervezték meg ebből az összegből. A GSK ennek kapcsán megígérte, hogy képviselőinek ösztönzési rendszerét átvizsgálja és megpróbálja átláthatóvá tenni.
Szintén a GSK-hoz fűződik az amerikai egészségügy legnagyobb volumenű peren kívüli egyezsége: 2012-ben 3 milliárd dollárt fizettek amiatt, hogy két terméküknek bizonyítatlan gyógyító hatást tulajdonítottak és adatszolgáltatási kötelezettségüknek sem tettek eleget.