Lendületes napra számítanak a tőzsdén

Ma is emelkedést jósolnak a tőzsdei szakértők, ugyanakkor a forint gyengülésére kell számítani. Európában stagnálást prognosztizál a piac, míg Japánban a hétfői szünet után komoly nyereséggel zárt az irányadó mutató.

Folytatótdhat a tegnapihoz hasonló emelkedés lendülete a Budapesti Értéktőzsdén. A BUX 241,11 pontos emelkedéssel, 11.976,77 ponton nyitott kedden. A hétfői záró értékéhez képest 2,05 százalékkal erősödött. Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint ugyan kisebb mértékben fog emelkedni az index, mint tegnap, de a tendencia folytatódik. Hozzátette: mindez persze attól függ, hogy a világ fejlett tőzsdéin is kitart-e a lendület, vagy pedig megindul a profit-kivét az előző napok emelkedése után. Megjegyezte, hogy a német DAX index például 10 százalékot emelkedett hétfőn, és ez esetleg indokolhatja a korrekciót. Az MNB hétfői 50 bázispontos kamatcsökkentése, valamint a  tartalékráta csökkentése 5 százalékról 2 százalékra jót tett a  forintnak, de a jelek szerint kedden már nem folytatódik a magyar valuta erősödése - mondta az elemző.Tegnap főleg az OTP részvényesei örülhettek, a papír csaknem 15 százalékkal drágult, a forint pedig 261-es szintig erősödött az euróval szemben. A BUX tegnap 7,58 százalékos emelkedéssel, 11.735,66  ponton zárt.
A vezető európai tőzsdemutatók keddi kezdeti stagnálására számítanak a szakértők. Tegnap ugyan a Citigroup mentőöv és az olajár-emelkedés hatására erősödtek az indexek, különösen a banki részvényárak emelkedtek. Megfigyelők szerint azonban ma már inkább az Ifo német gazdaságkutató intézet jelentése befolyásolja a piacot, amely szerint 15 éves mélypontra csökkent az üzleti bizalmi index. A Citigroup szerint ez mély recesszióra utal, s változtattak a jövő évi német GDP alakulással kapcsolatos várakozásokon: mínusz 0,2 százalékról mínusz 1,5 százalékra.
Japánban több mint öt százalék emelkedéssel zárt a tokiói értéktőzsde irányadó mutatója. A 225 válogatott részvény Nikkei indexe 5,2 százalék (413,14 pont) növekedéssel 8323,93 ponton fejezte be a napot. Különösen a banki részvények drágultak, noha a tőzsdemutató növekedését fékezte a jen drágulása a dollárhoz képest, ami kedvezőtlen az exportáló cégekre nézve. Mivel hétfőn nem volt kereskedés a japán értékpapírpiacokon, a jelek arra utalnak, hogy a tokiói befektetők igyekeztek behozni a hétfőn "elvesztegetett" időt. A dollár 97,06 jenről 96,35 jenre csökkent.
Gyengült az euró a dollárhoz képest, és a szakértők várakozása szerint ez ma nem is változik. Az euróra nyomást gyakorol az Ifo üzleti bizalmi indexe, és a ma nyilvánosságra kerülő német fogyasztói hangulatindex, valamint a harmadik negyedévi amerikai gazdaságnövekedésre vonatkozó előzetes adat. Röviddel 8 óra előtt az euró 1,2860 dollárra gyengült a hétfő késő esti 1,2923 dollárról. A forint esetében a szakértők azt várják, hogy a hétfői drágulás után reggel korrekcióra kerül sor és egész nap gyengülni fog. A hét végéhez közeledve várhatóan 265-266 forint ér majd 1 eurót. A dollár nyitáskor 202,16 forint volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.