Leminősítette Japánt a Fitch
A legnagyobb európai hitelminősítő Londonban bejelentette, hogy a devizában és a hazai valutában fennálló hosszú futamidejű japán államadósság besorolásait az eddigi "AA", illetve "AA mínusz" szintről egyaránt "A plusz"-ra rontotta, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A devizaadósság esetében ez egyszerre kétfokozatú leminősítésnek felel meg.
A cég a kereskedelmi adósokra külön megállapított japán besorolási országplafont is lejjebb süllyesztette egy fokozattal, az eddigi lehetséges legjobb "AAA"-ról "AA plusz"-ra. Ez azt jelenti, hogy a Japánban honos vállalatok ezentúl nem kaphatják meg az elit "AAA" adósosztályzatot, a Fitch legfeljebb "AA plusz"-ra értékelheti ezeket a cégeket.
A Fitch Ratings indoklása szerint az osztályzatrontás és a negatív kilátás a japán szuverén adósprofilra a magas és továbbra is növekvő közadósság-ráta miatt nehezedő, növekvő kockázatokat tükrözi. A hitelminősítő szerint a japán költségvetési konszolidációs terv "ráérős üteműnek" tűnik a költségvetési kihívásokkal küszködő más, magas jövedelemszintű országokéhoz képest, és végrehajtása is politikai kockázatoknak van kitéve.
Japán bruttó államadósság-rátája 2012 végére várhatóan eléri a hazai össztermék (GDP) 239 százalékát, ami messze a legmagasabb a Fitch által besorolással ellátott összes szuverén adós között - áll a hitelminősítő keddi londoni elemzésében. A cég kimutatása szerint ez azt is jelenti, hogy a globális pénzügyi válság kezdetén mért szinthez képest a GDP-arányos japán államadósság-ráta az idei év végéig 61 százalékponttal emelkedik. Az OECD-térség egészében a közadósság-ráták emelkedési mediánmértéke ugyanezen időtávon belül 39 százalékpont, az "A" besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósoké pedig mindössze 8 százalékpont lesz a Fitch Ratings keddi előrejelzése szerint.
A hitelminősítő mindazonáltal hangsúlyozza azt is, hogy Japán mint szuverén adós finanszírozási rugalmassága "kivételes", és az ország alacsony nominális hozamok mellett tudja magát finanszírozni. Ennek a finanszírozási erősségnek az alapja a hatalmas japán magánszektorbeli megtakarítás-tömeg, amelynek befektetésére az erőteljes "hazai irányultság" a jellemző. Mindemellett a japán jen globális tartalékvaluta, és befektetési menedékvaluta-tulajdonságokat is mutat - áll a Fitch keddi londoni elemzésében.
A cég kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a japán gazdaságban 2001 óta visszatérő jelenség a defláció, és a növekedés elmarad a hasonlóan magas jövedelemszintű többi országétól; a japán nominális GDP-érték tavaly például 0,2 százalékkal alacsonyabb volt, mint 1991-ben. A Fitch Ratings szerint a japán gazdaság alacsony nominális növekedési üteme miatt hosszú távon meginoghat a költségvetés fizetőképessége.