Leminősítette az EU-t az S&P

Megvonta az Európai Uniótól a lehetséges legjobb, "AAA" besorolást pénteken a Standard & Poor's, egy fokozattal "AA plusz"-ra rontva az EU hosszú távú minősítését.

A nemzetközi hitelminősítő azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy gyengült a 28 tagú EU általános hitelképessége.

Az S&P ugyanakkor megerősítette az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság, Nagy-Britannia "AAA" szuverén adósosztályzatát.

Az EU leminősítéséhez fűzött londoni elemzésében a Standard & Poor's kiemelte, hogy megítélése szerint romlott az EU pénzügyi profilja, az uniós tagállamok közötti kohézió pedig gyengült.

Az elemzés szerint azóta, hogy a cég tavaly januárban a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az EU hosszú távú besorolásának kilátását, az unós költségvetés nettó befizetőinek átlagos besorolási szintje - GDP-súlyozással számolva - az akkori "AA plusz"-ról "AA"-ra gyengült.

Az EU-besorolás kilátásának negatívra rontása óta a cég leminősítette Franciaországot, Olaszországot, Spanyolországot, Máltát, Szlovéniát és Ciprust, november végén pedig egy addig "AAA" besorolású EU-gazdaság, Hollandia adósosztályzatát is rontotta - áll a hitelminősítő londoni elemzésében.

A Standard & Poor's pénteki kimutatása szerint a cég osztályzati listáján az EU 28 tagállama közül immár csak hatnak van "AAA" államadós-besorolása.

A cég kiszámította azt is, hogy 2007 óta az "AAA" besorolású EU-gazdaságoktól származó uniós költségvetési bevételek aránya a teljes bevételi összegen belül 31,6 százalékra zsugorodott, vagyis csaknem megfeleződött.

Ugyanebben az időszakban az Európai Unió egészének GDP-súlyozással számolt átlagos adósbesorolása az "A plusz/AA plusz" sávba süllyedt a Standard & Poor's mérési metodikája alapján.
Hasonló negatív adósminőségi folyamatokról számolt be minapi londoni elemzésében egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is.

A Fitch a jelenlegi helyzet alapján a 18 euróövezeti gazdaság közül ötnek az államadós-besorolására tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást.

A cég elemzői szerint az euróövezeti kilábalás lassúsága várhatóan még évekig nyomást gyakorol az eurógazdaságok államadós-osztályzataira, és lehetséges, hogy egyes euróövezeti tagországok adósbesorolásai soha nem térnek vissza a pénzügyi válság előtti szintekre, ha közadósság-rátájuk tartósan magas szinten megreked.

A Fitch Ratings kimutatása szerint a cég besorolási listáján már csak öt euróövezeti ország - Németország, Ausztria, Finnország, Luxemburg és Hollandia - szerepel a lehetséges legjobb, "AAA" adósosztályzattal. A skála rendkívül széles: Görögországra és Ciprusra a Fitch a rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető, mélyen spekulatív "B mínusz" osztályzatot tartja érvényben, amely 16 fokozattal marad el az elit "AAA"-tól.

A Standard & Poor's ugyanakkor - az EU pénteki leminősítésével egy időben - megerősítette Nagy-Britannia lehetséges legjobb, "AAA/A-1 plusz" hosszú és rövid távú szuverén adósbesorolását, bár az osztályzat negatív kilátását is fenntartotta.

Az osztályzat megerősítéséhez fűzött indoklás szerint a brit besorolást alátámasztja a kormány elkötelezettsége az államháztartási egyensúly megteremtésének 2018-ra kitűzött célja mellett, valamint a gazdaságpolitikai döntéshozók képessége és készsége gyors válaszintézkedésekre gazdasági kihívások esetén.

Elemzésében a Standard & Poor's kiemelte, hogy a brit államháztartási pozíció 2009 óta a GDP-érték 5 százalékának megfelelő mértékben javult.

Nagy-Britanniára ugyanakkor a három nagy hitelminősítő közül már csak az S&P tart érvényben elit "AAA" államadós-besorolást.

A Moody's Investors Service februárban az általa "Aaa"-val jelölt legmagasabb szintről egy fokozattal "Aa1"-re rontotta a szuverén hazai és külső brit kötvénykötelezettségek osztályzatát, arra a várakozására hivatkozva, hogy a lanyha brit gazdasági aktivitással jellemzett időszak az évtized második feléig eltart, és ebben a gyenge növekedési környezetben a konszolidációs program valószínűleg jócskán átnyúlik majd a 2015-ös választásokkal kezdődő következő parlamenti időszakra.

Áprilisban - hasonló indoklással - a Fitch Ratings is megvonta Nagy-Britanniától a hosszú futamidejű államadós-kötelezettségek "AAA" besorolását, egy fokozattal "AA plusz"-ra rontva a brit osztályzatot.

Nagy-Britannia 35 év után vesztette el egyöntetű elit adósbesorolását, ugyanis 1978 óta az idei osztályzatrontásokig mindegyik nagy hitelminősítő az "Aaa/AAA" szinten tartotta nyilván a brit államadósságot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.