Lemaradhatunk egy jó hullámról
A JLL és a CoreNet Global közös felmérése szerint az ipari ingatlanpiacra ható tényezők a következő öt évben nem fognak változni. A logisztikai piac növekedésének fő mozgatója az e-kereskedelem és a többcsatornás kereskedelem, a fejlődő piacok feltörése és az új technológiák alkalmazása.
A felmérésben részt vevők csaknem kétharmada tervezi logisztikai területeit növelni a következő három évben. A keresletet elsősorban az értékesítési hálózat újratervezése fogja meghatározni, amelynek célja az új csatornákon jelentkező megrendelői igények kiszolgálása, különösen az online és offline értékesítési formák zökkenőmentes összehangolása, valamint a szállítás idejének csökkentése. A szakértők szerint a bérlőknek egyre több óriás alapterületű létesítményre lesz szüksége, beleértve az akár 100 ezer négyzetmétert meghaladó méretű csarnokokat is.
Hosszú távú növekedést várnak Oroszországban és Törökországban is, ám ezeken a piacokon a kockázat és a kihívás is több, magasak a telekárak, és hosszadalmas az engedélyeztetési procedúra. A jelenlegi események pedig valószínűleg visszavetik a bérlői aktivitást, legalábbis rövid távon.
A magyarországi piacon nem tapasztalnak fellendülést, az óriás raktárak iránti igény pedig szinte teljesen kizártnak tartják – írja az internetes lap. A budapesti ipari ingatlanpiacon a legnagyobb bérelt raktárcsarnok mérete is csak nagyjából 50 ezer négyzetméter, de ennél sokkal jellemzőbbek a 10-20 ezer négyzetméteres épületek. A bérleti díjak versenyképesek a régiós fővárosok piacához képest, ennek ellenére az első negyedévben a kihasználatlansági ráta 21,7 százalék volt itthon, míg például Varsóban 14,5 százalék, Prágában pedig 7,8 százalék. A bérlői aktivitás is jócskán elmaradt a szomszédos országokhoz képest, hiszen míg itthon a 60 ezer négyzetmétert sem érte el a kereslet, addig mind Varsóban mind pedig Prágában is 100 ezer négyzetméter körül mozgott.