Lelép a színről az IKEA alapítója
A lapraszerelt bútorok atyjaként tisztelt Ingvar Kamprad az Inter IKEA Group szerdai szűkszavú közleménye szerint távozik a cég igazgatóságából, és legkisebb fiának adja át a helyét. Mathias Kamprad ezzel villámkarriert fut be, hiszen nemhogy bekerül a legfőbb irányító testületbe, de ott azonnal elnökké is választják.
A cégóriás jelenlegi elnöke, Per Ludvigsson ugyanis félreáll, a hivatalos indoklás szerint azért, hogy elősegítse az IKEA-nál az utóbbi időszakban megkezdett generációváltást, s átadja helyét az ifjú Kampradnak. Alelnökké Hans Gydellt nevezik ki.
A 87 éves Ingvar Kamprad kereskedői tehetsége hamar megmutatkozott, már ötévesen gyufát adott el szomszédainak, míg az IKEA-t 17 évesen, 1943-ban alapította. Az innovatív megoldásairól ismert bútorgyártó és -kereskedő céget szisztematikus munkával a világ legnagyobb lakberendezési hálózatává fejlesztette.
Az IKEA közvetlen irányításától 1986-ban vonult vissza, akkor mondott le a vezérigazgatói posztról. Most a cég közleményében Kamprad azt írta, hogy a lehető legjobb pillanatban hagyja ott az igazgatósági munkát, de azt azért senki se higgye, hogy ezentúl egyáltalán nem fog dolgozni – jegyezte meg.
Az IKEA szövevényes tulajdonosi szerkezetében számos hollandiai bejegyzésű vállalkozás és alapítvány szerepel. Ingvar Kamprad viszont a liechtensteini bejegyzésű Interogo Foundation igazgatóságában tartja meg tagságát, ez az alapítvány birtokolja az Inter IKEA Groupot, az IKEA közvetlen tulajdonosát. Kamprad az Inter IKEA Groupnál lévő főtanácsadói posztjának megtartásával is jelzi, hogy véleménye a stratégiai kérdésekben továbbra sem kerülhető meg.
Megfigyelők szerint a Kamprad család ezután is szorosan kézben tartja az IKEA irányítását, a cégalapító mindhárom fia fontos irányítói posztokat tölt be az IKEA-közeli cégeknél, Jonas és Peter most egy kicsit háttérbe szorult, hogy az apa a legkisebb fiú, Mathias kezébe adta a stafétabotot. Az is közös családi vonás, hogy a hetvenes évek óta Svájcban élő Ingvar Kampradhoz hasonlóan fiai is – amennyire lehet – kerülik a nyilvánosságot.
A Bloomberg napi rendszerességgel frissített milliárdosok listáján Kamprad stabilan tartja ötödik helyét, igaz 52,7 milliárd dolláros vagyonával már nem ő a leggazdagabb európai, ezt a titulust tavaly óta a spanyol Inditex ruhaipari konszernt birtokló Amancio Ortega viseli, aki szerény négyszázmillióval előzi csak meg a svédet. Magánéletéről nem sokat árult el, mindenesetre nem szórja két kézzel a pénzt, erre utal, hogy egy több mint húszéves Volvo 264-essel jár.
Az üzletmenetre a váltás semmilyen hatással sincs: az anyacég, az Inter IKEA Group 443 millió eurós nyereségről adott számot kedden. Ez jelentősen meghaladja a 2011-es 87 millió eurót, igaz, most a profit kiugró növekedésében egyszeri hatások játszottak közre. Nevezetesen egy 3,6 milliárd eurós tőkejuttatás az anyavállalattól, az Interogo Foundationtól, valamint az IKEA márkanévhez kötődő jogok átadása.
Az Inter IKEA Group forgalma hét százalékkal 2,6 milliárd euróra nőtt 2012-ben, ebben ez új áruházak és a devizaátértékelődési hatások is a svédek kezére játszottak. A cég egyébként csak az utóbbi években hajolt meg a nyomás előtt, s tette nyilvánossá mérlegadatait.
Anyacégéhez képest a világszerte 343 áruházat üzemeltető IKEA lakberendezési láncnak sokkal jobban megy a sora: a tavalyi 36,7 milliárd dolláros bevétellel zártak, ebből tiszta nyereségként 4,2 milliárd dollár marad meg. A lakberendezési lánc helyzetét nem segíti, hogy áruházainak zöme a recesszió gödréből lassan kikászálódó Európában van, a cég forgalma különösen a déli államokban csökkent az utóbbi években.
Az IKEA terjeszkedési stratégiájában kiemelt szerep jut Kínának, amely a svédek legnagyobb piaca lehet rövid időn belül. Az IKEA három áruházat épít az ázsiai országban, és egymilliárd eurót költ ottani beruházásaira. Az első IKEA áruházat még az idén át is adják.