Lekövethetővé teszik az üzemanyagokat
A jövőben egy rövid vizsgálattal megállapítható lenne a szabad forgalomba bocsátott üzemanyagok, vagyis a benzin, a gázolaj és a kerozin szabályszerű származása, ha az Országgyűlés elfogadja a gazdasági és informatikai bizottságnak a földgázellátásról és a nemzeti vagyonról szóló előterjesztéshez benyújtott módosító indítványát. A jelölés és az ellenőrzés a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) feladata lenne.
Az Országgyűlés honlapján olvasható javaslat célja az indoklás szerint, hogy a nemzetközi gyakorlattal összhangban a jogalkotó teremtse meg a szabad forgalomba bocsátott üzemanyagok identitásának és származásának fizikai ellenőrzési lehetőségét is, mivel jelenleg az adott termék nem rendelkezik olyan jellemzővel, amiből annak származási helye, illetve a jogszerű szabad forgalomba bocsátás ténye a termék közvetlen vizsgálatával megállapítható lenne. A felmérések szerint az üzemanyagtöltő állomások közel felénél tapasztalható volt valamilyen hiányosság vagy visszaélés – hangsúlyozza a bizottság az indoklásban.
A javaslat elfogadása esetén a szabad forgalomba bocsátott üzemanyag szabályszerű származása egy rövid vizsgálattal megállapítható lesz úgy, hogy a szabad forgalomba bocsátás helyén, azzal egy időben egy olyan, üzemanyag-típusonként eltérő jelölőanyagot tesznek a termékekbe, amely egy évig ott marad, abból nem távolítható el, ugyanakkor nem jelent többlet-környezetterhelést, és a felhasználó oldalán nem okoz teljesítéscsökkenést.
Az üzemanyag jelölésének, illetve az ellenőrzések eredménye egyértelműen kimutatja, milyen mértékű volt az elmúlt években az üzemanyaggal kapcsolatos esetleges visszaélés. A javaslat szerint az MSZKSZ-nek meg kell küldenie ellenőrzésének adatait a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak.
A gazdasági és informatikai bizottság egy másik módosító indítványt is benyújtott a földgázellátásról és a nemzeti vagyonról szóló törvény módosító javaslatához. Ez egyrészt a biztonsági földgáztároló, valamint a földgáz biztonsági készlet fogalmának pontosításával, másrészt a biztonsági földgáztárolóban és az azt üzemeltető földgáztárolói engedélyekben lévő tulajdoni részesedésre vonatkozó elővásárlási jog gyakorlásával kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Az elővásárlási jog jogosultja a magyar állam.