Lefelé száguld az ipar - itt a recesszió

Megérkezett a recesszió a reálgazdaságba: előzetes adatok alapján az ipari termelés októberben, az előző év azonos időszakához viszonyítva 7,2 százalékkal csökkent. A termelés nagyságrendje az év első tíz hónapjában 1,9 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Elemzők szerint a következő fél évben hasonlóan rossz, vagy még ennél is kedvezőtlenebb hírek érkeznek az ipar területéről.

Előzetes adatok alapján az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2008 októberében 7,2 százalékkal csökkent. A termelés nagységrendje az év első tíz hónapjában 1,9 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Szeptemberhez képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index  1,9 százalékkal csökkent. Tavaly októberben az ipari termelés az előző év azonos  időszakához viszonyítva 8,5 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 5,9 százalékkal nőtt.

Szeptemberben az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,7 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 5,3  százalékkal csökkent. A termelés volumene az idei év első kilenc hónapjában 3 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője elmondta, hogy nem  számítottak ilyen rossz adatra. A 7,2 százalékos visszaesés azt  mutatja, hogy itt a recesszió, s a következő hónapokban még rosszabb  lesz a helyzet. Hozzátette, előzetesen fele ekkora visszaesésre  számítottak. Az elemző szerint az igazán nagy probléma az, hogy már az export sem tudja segíteni az ipari termelést. Az pedig már a korábbi  hónapokban bizonyossá vált, hogy a belföldi kereslet sem képes javítani az ipari termelés helyzetén.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője elmondta, az általuk vártnál is rosszabb lett az adat, hiszen ők csak 5,8 százalékos  visszaesésre számítottak. A magyar kilátásokat tekintve kifejtette, minden attól függ, hogy jövőre az eurózóna országai, különösen  Németország miképpen teljesít. Azt azonban valószínűsítette, hogy  2009-ben az első félévben még negatív ipari termelési adatok  várhatók, s élénkülés csak a második félévben következhet be. Nyeste Orsolya szerint nagyon nagy a bizonytalanság, s egyelőre nem lehet látni, mi fog történni 2009-ben.

Török Zoltán az Állami Számvevőszék elnökének, Kovács Árpádnak egy korábbi kijelentése kapcsán elmondta, a legrosszabb forgatókönyv  szerint elképzelhető, hogy jövőre akár 4 százalékkal is csökkenjen a  bruttó hazai termék (GDP). Hozzátette, az ő forgatókönyvük alapesetben 2,5 százalékos visszaeséssel számol, de a legrosszabb  adat náluk is megegyezik az elnök által lehetségesnek tartott mínusz  4 százalékkal. Ezzel összefüggésben Nyeste Orsolya úgy vélte, hogy jövőre a GDP visszaesése inkább a Magyar Nemzeti Bank által lehetségesnek tartott  mínusz 0,2-1,7 százalék között lehet. Ugyanakkor a nagy  bizonytalanság miatt azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy ennél nagyobb csökkenés lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.