Leállt a Hankook rácalmási gumigyára
A karácsonyi és az újévi szabadságolások után hétfőn újraindult a termelés az esztergomi Suzukinál, ám szerdán délelőtt 10 órától ismét le kellett állni. Érdeklődésünkre a cég kommunikációs vezetője, Ruska Viktória elmondta, hogy a bevezetett a korlátozás miatt nem jut megfelelő nyomású és mennyiségű gáz a gyár működtetéséhez, várhatóan jövő hétfőn kezdenek el dolgozni, de ha előbb feloldják a korlátozást, egy napon belül újraindulnak.
Kató Aladár, a Tondach Magyarország Zrt. vezérigazgatója cégére nézve tragédiának nevezte azt, hogy szerda 12 órától rájuk is vonatkozik a gázkorlátozás. A cég négy cserép és egy téglagyárban 10 órától csökkenti a kemencék fűtését, hogy délre az óránkénti 5.100 köbméteres földgázfogyasztást 600 köbméterre mérsékeljék. Emiatt az égetés alatt álló termékek harmada selejtté válik. A majdani újraindítás pedig több napba telik - mondta a vezérigazgató.
A maradék gáz az irodák és a szociális létesítmények fűtésére elegendő, az embereket a szerda délutáni műszaktól kezdve szabadságra küldi a Tondach mind az öt gyárában.
A termelés-leállás veszteségét egyelőre a csornai cserépgyárban kalkulálta Kató Aladár: itt óránként 230 ezer forint nettó árbevétel kiesés éri a céget, ezt napi 24 órával kell szorozni.
A Ferihegyi Nemzetközi Repülőtéren is leállították a gázfelhasználást, a fűtést és a melegvizet biztosító kazánokat olajtüzelésre állították át. A reptér működését az intézkedés nem érinti – mondta Szollár Domokos, a repteret üzemeltető Budapest Airport szóvivője.
A reptér a második kategóriába tartozó ipari nagyfogyasztó, így a központilag elrendelt korlátozás vonatkozik rájuk is. A fűtést szerda hajnaltól a reptér stratégiai olajkészletének felhasználásával biztosítják. Ez egyelőre elegendő – tette hozzá, de hangsúlyozta, hogy megkezdték a tárgyalásokat a Mollal, a hosszabb távú megoldás érdekében.
A reptér naponta mintegy négyezer köbméter gázt használ fel a fűtésre, a stratégiai olajkészlet mintegy 70-80 ezer litert tesz ki. Szollár Domokos hangsúlyozta: a gázfelhasználás leállítása csak a fűtést érinti, az áramellátás zavartalan. – Fűtés van, de spórolunk – tette hozzá.
A gázkorlátozás miatt leállította üzemeit a Wienerberger Téglaipari Zrt. is. A társaság kőszegi téglagyára reggel óta nem üzemel és déltől leállt a termelés a békéscsabai és a bátaszéki gyárban is – mondta az MTI-nek Kovács József termelési igazgató. A Wienerberger többi gyára télre leállt, így azokat nem érinti a gázkorlátozás. A társaság egyébként vevőit ki tudja szolgálni, mivel van elég terméke raktáron – tette hozzá Kovács.
Késő délelőtt a Graphisoft Parkban is korlátozták a gázfelhasználást, így az irodaépületet csupán állagmagóvó hőmérsékleten 10-14 fokon üzemeltetik. - Gondolkodunk mi lehet a megoldás. Esetünkben még az a szerencse, hogy sok IT cég van a bérlők között, így itt szóba jöhet a távmunka – fogalmazott Szűcs Tibor, a Graphisoft Park Services (GPS) Kft. ügyvezető igazgatója. Azon egyelőre gondolkodnak, hogy kérjék-e a korlátozás alól való feloldást, s ha igen akkor végül is pontosan mit is kérjenek. Egy biztos a jövőben az irodaházakban komolyabban odafigyelnek majd a megújuló energiaforrások felhasználására, s a GPS-nél is lesznek ilyen fejlesztések.
A bérlők részéről érkező számonkérésre nem számítanak, hiszen azt mindenki tudja, hogy a mostani helyzet nem a szolgáltató, azaz a bérbeadó hibája, ráadásul sok más irodaközpontban is hasonló a helyzet.
A gázkorlátozás ugyan még nem vonatkozik minden kereskedelmi szolgáltatókra, de a korlátozási sorrend hármas kategóriájába tartozó cégek is foglalkoznak már azzal, hogy hogyan kezelhetnének egy esetlegesen rájuk is vonatkozó intézkedést. Hackl Mónika, a Tesco Magyarország szóvivője az MTI-nek szerdán elmondta: szakembereik dolgoznak azon, hogy ha a vállalatnál is vissza kell fogni a gázfogyasztást, hogyan tudnak takarékoskodni. Tervet készítenek arra, hogy ha szükséges, melyik kisebb áruházakat és milyen sorrendben zárjanak be átmenetileg. A Tesco Magyarországon 142 áruházat üzemeltet, ebből 89 hipermarket.
Gillemot Katalin, az Auchan szóvivője azt mondta, hogy áruházaik nem tudnak átállni alternatív tüzelőanyagra. Hozzátette, hogy náluk is folynak már az egyeztetések az esetleges intézkedésekről. Az Auchannak 11 áruháza van Magyarországon. Ezen kereskedelmi áruházláncok egységeiben jellemzően friss pékárut is értékesítenek, amelyeket helyben készítenek el gáztüzelésű kemencékben.
Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség főtitkára az MTI-nek elmondta, hogy a nagy szállodák általában 250-300 köbméter gázt használnak fel óránként. A szállodák egyebek mellett a mosodai szolgáltatásnál és a konyhai tevékenységek során tudnak takarékoskodni - ismertette a főtitkár.
A gázkorlátozás részben már a Videoton gyáregységeit is érintette – tájékoztatta a Népszabadságot Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatója. Helyi intézkedésekkel ugyan tudták tolerálni a kialakult állapotot, ám mint mondta: a helyzet rávilágít a meglévő rendszer visszásságaira. Úgy véli: a jelenlegi, gázkorlátozásra vonatkozó törvényi szabályozás és a hozzá kapcsolódó kormányrendelet túlságosan merev, a gazdaság sajátosságait részben figyelmen kívül hagyja. Így például adott kategóriába tartózó cégnek mindössze 4-8 óra áll rendelkezésére, hogy minden előzetes figyelmeztetés nélkül felkészüljön a fogyasztásból való kizárásra. Így sokaknak arra sem adnak lehetőséget, hogy kárenyhítést, azaz temperáló fűtést végezzenek. Eközben ráadásul a korlátozásra nem szorított falhasználókat érintetlenül hagyják, és nem ösztönzik őket magtakarításra.
Sinkó Ottó is úgy látja, hogyha a III. kategóriába tartozó cégeket is korlátoznák, az a nemzetgazdaság egészére is katasztrófális hatással lenne, mert szinte minden közepes és nagy ipari cég leállna. A helyzetet a termelés kiesésen túl az újraindítás költsége és időigénye is súlyosbítaná. A vezérigazgató hozzátette, hogy az ipari termelőkkel szemben sokkal célszerűbb lenne az egyébként IV. kategóriába sorolt oktatási intézmények korlátozása. Ők – például a vizsgaidőszak módosításával vagy fagyszünet elrendelésével – lényegesen könnyebben és rugalmasabban kezelhetnék a helyzetet, mint sok ipari vállalat.
A gázkorlátozás miatt leállította a termelést szerdán a Hankook rácalmási gumiabroncs gyára; a munka várhatóan pénteken, az éjszakai műszakban kezdődhet újra - mondta az MTI-nek a cég szóvivője. Roy Katalin tájékoztatása szerint a vállalat a gázkorlátozás szempontjából a második kategóriába tartozik, ezért az üzemben teljesen le kellett állítani a munkát. Mint elmondta: a rendszert le kellett hűteni, s ha megkapják az engedélyt a pénteki újraindításra, az újbóli felfűtés után kezdődhet meg a termelés. A leállás jelentős termeléskiesést jelent a cégnek.