Leállhat az ukrán áramszállítás Európába
Az exportáramot termelő burstini erőművet működtető Zapadenergo június eleje óta megtagadja az Európába irányuló áramszállítások ütemtervének egyeztetését az Ukrinterenergo vállalattal. A Zapadenergo arra hivatkozik, hogy "gazdaságilag nem előnyös" exportra szánt áramot termelni az Ukrinterenergo által kötött külkereskedelmi szerződések teljesítéséhez szükséges volumenben - írták pénteken internetes ukrán hírportálok a minisztériumi forrásra hivatkozva.
A szállítási ütemtervre vonatkozó egyeztetés elutasításának valódi oka az ukrán fűtőanyag és energetikai minisztérium szerint az, hogy a Zapadenergo szerződést kötött Kapolyi László magyar üzletember System Consulting cégével a Magyarországra irányuló áramszállításokról. A június 5-én aláírt megállapodásnak megfelelően az ukrán áramtermelő társaság arra kötelezte magát, hogy 2009-ben 250 megawatt áramot szállít Magyarországra 40 euró/megawattóra áron.
A Zapadenergo és a System Consulting között létrejött megállapodás szerint a szállítások június közepén indulnak. Egyébként már lekötötték a burstini erőmű által generált, Magyarországra, Szlovákiába és Romániába exportálható áram teljes mennyisége.
Az Ukrinterenergo a napokban arról tájékoztatta a fűtőanyag és energetikai minisztériumot, hogy a tárcának alárendelt Zapadenergo vállalat június 4-étől kezdődően blokkolni igyekszik az állami áramexportőr vállalat szállítási szerződéseinek teljesítését - közölték a sajtóval a minisztériumban.
A Zapadenergo cselekedetei következtében leállhat az áramexport a "burstini energiaszigetről", és problémák merülhetnek fel a szigetnek az európai villamosenergia-rendszerrel való párhuzamos működésében, ami büntető szankciókat vonhat maga után. Mi több, Ukrajna elveszítheti a megbízható partner státusát az energiaszállítások terén - vélik az Ukrinterenergo vállalatnál.