Lazított a gyeplőn a hazai ipar
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által pénteken közreadott első becslés szerint decemberhez viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás januárban 4,3 százalékkal nőtt, ami a korábbi évektől eltérően erősebb évkezdetre utal. Elemzők mindamellett arra figyelmeztetnek, hogy az év záró, illetve az év kezdő hónapjának a teljesítményéből nem szabad messzemenő következtetéseket levonni a jövőt illetően, mivel ilyenkor szezonális okok miatt meglehetősen torz adatokkal képes szolgálni a statisztika a gyári leállások, illetve az év eleji bizonytalanságok miatt.
A részletes adatokat egy hét múlva közli a KSH. Akkor elsősorban a megrendelésállomány alakulására lesz érdemes figyelni, ugyanis a magyar gazdaság megrendelői oldalról messze legfontosabb exportpiacán, Németországban a januári gyáripari megrendelések meglepő, 3,9 százalékos visszaesést mutattak decemberhez képest, miközben a Reuters elemzői átlag csupán egyszázalékos mérséklődéssel számoltak.
Ekkora apadásra tavaly augusztus óta nem volt példa. Az adat egyben megkérdőjelezi a német gazdaság első negyedéves felfutásába vetett kincstári optimizmust is. Jó a rosszban, hogy a megrendelések közül a közvetlen fogyasztási cikkek előállítására vonatkozóaknál nem volt lényegi eltérés. A visszaesést elsősorban az ipar és a szolgáltatók számára készülő termékeknél mérte a helyi statisztikai hivatal, a Destatis. Azaz a magyar készárukivitelben emiatt remélhetőleg nem lesz törés.