Lázár szerint Simor kifúrása nincs napirenden
Lázár szerint új jegybanktörvényre is szükség van, noha szerinte a jelenlegi MNB-enök, Simor András eltávolítása jelenleg nincs napirenden. A jogszabályt novemberben tervezik elfogadni. Az előzmények, a jegybanki vezetők elen indított sorozatos kormányzati támadások ismeretében kissé furcsán hat Lázár kijelentése, miszerint „a jegybanki függetlenség erősítésére helyezik a hangsúlyt az új törvényben, nem pedig annak gyengítésére, mint azt számosan feltételezik. Valójában nagyobb hatalmat akarunk adni a Magyar Nemzeti Banknak. Amikor a jegybank, mint független intézmény kockázatokat lát, akkor meg kel teremteni annak a feltételeit, hogy közbe is léphessen, ne csak véleményt formálhasson.” – fogalmazott a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, példaként a devizában történt lakossági és intézményi és önkormányzati eladósodást megemlítve.
A válságadókról kifejtette: azok 2012-es tervezett kifutásuk után is fennmaradnak, a szektoriális különadókkal szemben csupán annyi engedményt tehetnek, hogy az elvonás mértékét csökkentik.Megnyugtata a piaci szereplőket, hogy a terhelés mértéke nem fogja meghaladni az Európában szokásos szintet. Lázár a Tescóval példálózott, szerinte a kiskereskedelmi hálózatnak 2012-tól arányosan annyit kell majd fizetnie, mint a kontinens más országaiban, vagy mint odahaza, Nagy-Britanniában teszi. A válságadót mostani mértékét Lázár átmenetinek nevezte, politikai célként pedig azt határozta meg, hogy az elvonást az Európában szokásos szintre állítsák be. „Ha ez annál magasabb akkor csökkentünk, de ha kevesebb, akkor emelni fogunk” – tette hozzá. Ez azonbam egyelőre a Fidesz, és nem a kormány áláspontja – árnyalt a képen a frakcióvezető.
Az energetikában egy versenyképes állami szereplő létrehozása a cél. A Magyar Villamos Művek Lázár szerint alkalmas lenne erre a feladatra, mind hazai, mind régiós környezetben. Vannak olyan pontok, ahol az államnak erős pozíciókat kell kiépítenie, s ehhez az MVM és a Mol hozzásegítheti. „Piaci szereplőként fogunk cselekedni – fogalmazott Lázár -, s azt a lehetőségek szabják meg, hogy céljainkat együttműködési megállapodásokkal vagy cégfelvásárlásokkal érjük el.
„Óriási pénz, óriási pénz van az energiaszektorban” – nyomatékosította végezetül Lázár János.