Lázár elképzelése hatalmas rombolást okozna
Mint beszámoltunk róla a vidékfejlesztést átvevő Lázár János arról nyilatkozott: a „korrupt" támogatási rendszert úgy alakítják át, hogy megerősítik benne a falumegtartó és agrárius jelleget, a kisvállalkozók arányát a mostani 50 százalékról 80-ra tornásszák fel a nagybirtokok ellenében. Az kap segítséget a kormánytól - jegyezte meg Lázár - aki munkahelyet teremt, az iparszerű növénytermesztéssel foglalkozókat korlátozni fogják, előnyt élveznek az állattartók és a kertészeti családi vállalkozók.
Kifejtette még, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatára a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény birtokmaximumához kívánja igazítani a kormány az Európai Unióból származó földalapú támogatásokat, azaz a törvényben szereplő 1200 hektár fölött területalapú támogatást nem kívánnak fizetni.
Nagy Tamás hangsúlyozta, ha ez a bejelentés megvalósul, az elképesztő károkat okozna a mezőgazdaságban. Éppen ezért, hogy ez ne történjen meg, a szervezet múlt héten levélben kért találkozót a minisztertől, hogy jelezzék ezzel kapcsolatos kifogásaikat, s ismertessék, hogy hibás lépéseket kíván tenni a kabinet. Választ, ígéretet egyelőre nem kapott a tárgyalásra – jelezte -, de a józanság alapján azt reméli, hogy lesznek ilyen megbeszélések.
A kérdés azért is rendkívül kényes mert a 2015-2020 közötti időszakra vonatkozó földalapú támaogatásokra vonatkozó magyarországi szabályokat idén augusztus 1-ig be kell jelenteni az unióban. Ezek után ezek a döntések nem változtathatóak meg.
Rámutatott, hogy az 1200 hektár feletti területeken körülbelül 450-500 gazdaság található. Drámai változásokat okozna, ha ezektől az említett szubvenciókat megvonnák. Ez a kör állítja elő ugyanis a magyar mezőgazdasági termelés negyedét. Ráadásul a szektor foglalkoztatottainak 50 százalékát ezek alkalmazzák és a honi állatállomány közel 40 százalékát is ezek nevelik, s a szántóföldi vetőmagok közel felét is ezek a gazdaságok állítják elő. Jelenlétüket a Lázár-beszéd alapján egészen más oldalról is meg kell közelíteni - mutatott rá.
Ezek nélkülözhetetlen szerepet töltenek be a kistérségek agráréletében. A 3000-5000 lelkes településeken, például a családi-, kis- vagy az őstermelők számára olyan szolgáltatásokat is nyújtanak, amelyeket ők maguk képtelenek lennének elvégezni. Így utóbbiak tevékenysége egyszerűen ellehetetlenül. Ez pedig tovább rontaná a vidék népességmegtartó képességét. Ráadásul ezek folyományaként, ha ezek a szabályok megvalósulnak, abban az esetben a földbérleti szerződéseket szinte azonnal elkezdenék felmondani. Ezek együttes hatásaként valós veszéllyé válna, hogy 40-50 ezer legális, falusi agrármunkahely megszűnhet.
- Ha az 1200 hektár feletti területen gazdálkodókat szankcionálják, akkor a legnagyobb teherviselők mellett éppen azokat szúrják hasba, akik a mezőgazdasági termelés működését, alapjait biztosítják – hangsúlyozta Nagy Tamás.
Valójában az is kérdés, hogy a honi politika végiggondolta-e, hogy a 1500-3000 hektáros gazdaságok esetében a profit kikhez kerül. Ezekben a gazdaságokban 50-80 főt foglalkoztatnak, s ami még fontosabb, jellemzően 10-15 fölötti a tulajdonosok száma. Ebből pedig az szűrhető le: általában 100-150 hektárra jutó jövedelem jut egy tulajdonosra. Ezek alapján nem lehet általánosságban azt mondani, hogy például a 3000 hektáros területek után járó pénzek egyetlen személyhez kerülnének. Ha az erőforrások nem átgondoltan a kicsik felé tolódnak el, akkor elaprózódhatnak, ami az ágazat hatékonyságát vesztheti - jegyezte meg a szervezet elnöke.
Nagy Tamás kiemelte: azzal tisztában kell lenni, hogy területalapú támogatások nélkül – több uniós tagországhoz hasonlóan – a magyar mezőgazdaság nem képes jövedelmet termelni. Amennyiben ezek a megoldások lépnének életbe, az egyáltalán nem segítené a vidék népességmagtartó képességét, sőt éppen ellenkezőleg, ezen munkahelyek leépülésével járna. Éppen ezért szeretné érveiket a kért megbeszélésen ismertetni.
Nagy Tamás kifejtette: nem tagjaik érdekében szeretnének tárgyalni, miután az ő tagságuk körében nagyon kicsiny arányban vannak jelen az említett 1200 hektár fölött gazdálkodók.