Lassuló pályán a kínai gazdaság
Úgy látszik, a 7,7 a kedvenc szám mostanában Kínában, hiszen 2012-ben is ekkora volt a növekedés. A kínai gazdaság alighanem az idén szakít a számmisztikai megközelítéssel, ugyanis az elemzők 2014-re csupán 7,4 százalékos növekedést várnak, ezt mutatta ki a körükben a múlt hónapban végzett felmérés.
A lassulásban döntő szerepet játszik a hitelezés megszigorítása, a lassan teljesen átláthatatlanná váló, s hatalmas kockázatokat hordozó árnyékbankrendszer visszaszorítása. A pekingi vezetés harcot hirdetett az eladósodás ellen, felismerve az abban rejlő hatalmas kockázatokat. Ennek meg is lett az eredménye, a kínai központi bank adatai szerint a második félévben már rekordmértékű zuhanás volt a hitelkihelyezéseknél.
Az önkormányzatok hitelállományának megtisztítása is Peking tervei között szerepel, a helyhatóságok ugyanis a tavaly júniusi állapot szerint 17,9 ezermilliárd jüannak megfelelő adósságot görgetnek maguk előtt. (Ez 657 ezermillliárd forintnak felel meg.) A kormány már utasította is a bankokat, hogy körültekintőbben hitelezzék az önkormányzatok költekezését, a bankfelügyelet pedig januárban bekérte a pénzintézetektől a mérlegkimutatásukban nem szereplő kintlevőségeik és bankközi kölcsöneik alakulásáról szóló adatokat, hogy fel tudják mérni az árnyékbankrendszer által hitelezett adósok csődkockázatát. Ami biztos: összeomlások, veszteségleírások bőven lesznek a közeljövőben.
A kiadások visszafogása idén elsősorban a hitelekből fedezett termelő beruházásoknál és az infrastruktúrafejlesztésekben lehet jelentős. Tavaly sok panasz nem lehetett a beruházások alakulására: igaz, volumenük „csak” 19,6 százalékkal volt magasabb a 2012-ben mértnél, amikor is az előző évinél 20,6 százalékos pluszt mutattak ki a statisztikusok, azaz a valamilyen szerényebb lett e téren a fejlődés.
A 2013-as év negyedik negyedévében mért 7,7 százalékos, vagyis a 7,6 százalékról szóló elemzői konszenzust felülmúló növekedésben az ipar és a beruházások által hozott többletteljesítményt emeli ki a pekingi Nemzeti Statisztikai Hivatal. Az ipari termelés decemberben 9,7 százalékkal, a belső fogyasztás pedig 13,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi időszak adatát. Az előző negyedévhez képest 1,8 százalékkal nőtt GDP, viszont harmadik negyedévben éves alapon 7,8 százalékos, tehát a most közölt negyedik negyedévinél erősebb éves adatot mértek.
Li Ko-csiang miniszterelnök a napokban úgy azt nyilatkozta, hogy az idén észszerű keretek között akarják tartani növekedési terveiket, a kormány ennek szem előtt tartásával fogalmazza meg politikáját és tervezi kiadásait. A kormányfő szerint 7 százalék a minimum, ez alá nem süllyedhet a világ második legnagyobb gazdaságának növekedési tempója, ez a viszont hosszú távon is fenntartható.