Lassulást vár a Kopint-Tárki
A kutatóintézet az idén nulla körüli éves átlagos inflációra számít, decemberre azonban az éves áremelkedés mértéke meghaladhatja a két százalékot, 2016-ban pedig 2,3 százalékot is elérheti. A jegybanki alapkamat várhatóan 1,5 százalékig csökken az előrejelzés szerint. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója kifejtette, hogy tavaly a reálkereset rendkívüli mértékben, nyolc százalékkal nőtt, ennek ellenére a háztartások fogyasztási kiadásai csupán 1,7 százalékkal bővültek. A lakosság még mindig a megtakarításokra, illetve a devizahitelek visszafizetésére koncentrált.
Az idén ebben változás várható, amit a kiskereskedelmi forgalom bővülése mellett alátámaszt az is, hogy az év elején is nőttek a nominális keresetek, és az idén további elkölthető forrást jelent a lakosság számára a banki elszámolásból várható mintegy 100 milliárd forint. Ugyanakkor kockázati tényezőként említette, hogy ténylegesen bekövetkezik-e a várt fordulat a fogyasztásban. Nem lehet még látni, hogy a vasárnapi zárva tartás mennyire veti vissza a kiskereskedelem és főleg a vendéglátás forgalmának bővülését. A pénzügyi szektorban tapasztalt csődök és brókerbotrányok szintén megrendíthetik a bizalmat, a pénzügyi óvatosság pedig negatív hatással lehet a fogyasztásra is.
Tavaly elsősorban az unió támogatta beruházások húzták a növekedést, az előző ciklus lezárása miatt még 2015-ben is lesznek jelentős állami beruházások, és az év második felében megindulhatnak az új ciklus beruházásai is – mondta a vezérigazgató. Hozzátette, hogy a magánberuházások is folytatódhatnak, az autóipar mellett az idén a vegyipar lesz ezen a téren a húzóerő. Az ipari termelés várhatóan 6,5 százalékkal bővül az idén, 2016-ban pedig öttel. Az építőipar stagnálása az idén is folytatódhat, a lakásépítésben továbbra sem várható markáns javulás az alacsony lakáshitelkamatok ellenére. A kutatóintézet az ágazat kibocsátásának 2-3 százalékos növekedését valószínűsíti az idén.
A külkereskedelemben az idén is fennmaradhat a behozatal exportot meghaladó bővülése, a külkereskedelmi mérleg aktívuma pedig a tavalyival megegyezően alakulhat. A keresetek emelkedése mellett a foglalkoztatottság is tovább nőhet, ám a tavalyinál mérsékeltebb ütemben: a munkanélküliségi ráta a 2014-es 7,7 százalékról 7,2 százalékra süllyedhet az idén, 2016-ban pedig 6,8 százalékra csökkenhet. A bruttó államadósság tavaly a GDP 76,9 százalékára mérséklődött, a nettó államadósság viszont tovább emelkedett. A Kopint-Tárki az idén a bruttó adósság 76,5 százalékra, jövőre 76,0 százalékra csökkenését valószínűsíti.