Lassan leépül a régió nehézipara
Alkalmazottjai háromnegyedétől megválik és ideiglenesen bezárja kapuit Románia legtöbb szennyezőanyagot kibocsátó nagyvállalata, a kiskapusi (Copsa Mica) Sometra fémöntöde. A görög tulajdonban lévő kohászati cég 1011 alkalmazottja közül 773 elbocsátását tervezi a következő hetekben a nemzetközi gazdasági válság miatt - írja a kolozsvári Krónika napilap szerdai számában.
A Sometra a mintegy 3000 alkalmazottat foglalkoztató görög Mytilineos holding tagja. A kiskapusi gyár bezárása a hatalmas veszteségek miatt már 2005-ben is felmerült, ekkor azonban az anyavállalat a veszteségek finanszírozása mellett döntött. A céget Románia leginkább környezetszennyező vállalataként tartják számon. A gyár környékén 2007-ben a megengedettnél 125-ször volt magasabb a levegő kéndioxid szennyezettsége.
Leáll a Kelet-szlovákiai Gépgyár (VSS). A vállalatvezetés döntése értelmében áprilisban kezdődhet újra a munka a kassai üzemben. Az elmúlt két hét alatt mindössze egyetlen napot dolgoztak a gyár alkalmazottai a megrendelések hiánya miatt. Az otthon maradni kényszerülő dolgozók alapbérük 65 százalékát kapják meg a leállás idejére.
A márciusi teljes üzemszünetet áprilisban követheti a termelés fokozatos visszaállítása. A cégvezetés a tömeges elbocsátásról tárgyal a szakszervezettel. Ennek első hulláma az irodai dolgozókat érinti, közülük mintegy 100 veszíti el munkahelyét - nyilatkozta a pozsonyi Új Szó napilap szerdai számában Martin Vajdicka, az igazgatótanács elnöke.
A lap összefoglalója szerint a gyár öntödéjében, ahol tömeges elbocsátást nem terveznek, az elmúlt hetekben fejeződött be a szerkezeti átalakítás, ám ennek ellenére egy időre ott is leáll munka. Az egykori gépipari óriás már 2005-ben is nehéz helyzetben volt. Nem tudta törleszteni adósságait. A csődtől a J&T pénzügyi csoport mentette meg a gyárat.
A cégnek jelenleg 700 alkalmazottja van, ám néhány évvel ezelőtt még mintegy 1400 embernek adott munkát. Az autóipari termékek 75 százalékát kivitelre gyártják, és csaknem 50 országból kapják a megrendeléseket.
A gyár további sorsa bizonytalan. A PPF társaság, amely a cseh Peter Kellner tulajdona, a J&T pénzügyi csoporttal február közepén szerződésben rögzítette, hogy új ipari óriást hoznak létre. Az új vállalat több mint 20 gyárat foglal majd magába, de a gépgyár nincs közöttük.
Végül egy hazai vonatkozású hír: négynapos munkahetet vezetnek be a kaposvári Kapos Atlasz építőipari gépgyártó vállalatnál. A négynapos munkahét bevezetését Gombos Attila igazgató azzal indokolta a Somogyi Hírlapnak, hogy a gazdasági-pénzügyi krízis hatására kevesebb megrendeléshez jutottak. Az e héttől bevezetett változás vélhetően 2-3 hónapig is eltarthat - közölte.
Az előzményekről a megyei napilap azt írta: a cég januárban leállította a termelést, akkor csaknem 180 dolgozó ment szabadságra, majd februárban négy héten át teljes munkaidőben dolgoztak a szakemberek. A cég nemrég központi pályázatra jelentkezett abban a reményben, hogy állami támogatást nyernek a foglalkoztatáshoz.