Adó minden ingatlanra

Az ingatlanadóval, a kedvezmények jó részének megszüntetésével, az étkezési jegyre, a bérletpénzre és a napidíjra kirótt terhekkel és újabb jövedékiadó-emeléssel kell fizetni a bért sújtó elvonások csökkentéséért. A jövő évi adótervet már szövegezik a Pénzügyminisztériumban, és júliusig el is fogadhatja azokat a parlament. Az elképzeléseket látva ez nem lesz könnyű menet: az első stresszteszten tegnap estek át a tervek, amelyről órákat vitatkoztak az MSZP-frakcióban, amely előtt Bajnai ismertette a kormány elképzeléseit.

A továbbra is a munka terheinek csökkentésére koncentráló, és ehhez forrást más adókból előteremtő elképzelés olyan helyzetben lát napvilágot, amikor a világgazdaság gyorsan javuló állapotáról szóló optimista felmérést tett közzé a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). E szerint a vezető gazdasági hatalmak közül Kína, Franciaország és Nagy-Britannia már túl van a mélyponton, ezt mutatja, hogy esetükben már felfelé ível az OECD legfontosabb makroadatokból képzett indexe. Magyarország számára azonban valamelyest még mindig lefelé vezet az út. Ezt jelzi az iparkamara legfrissebb konjunktúrajelentése is, amely a hazai vállalkozások körében jellemző pesszimizmus további mélyüléséről számol be.

Kérdés, mit segíthet ezen a 2010-es adócsomag, amelyről a tervek szerint a kormány a jövő héten tárgyal. A legnehezebb az ingatlanadó elfogadtatása lehet - a terv az elmúlt három évben folyamatosan elvérzett a szocialista frakció ellenállásán. Most viszont az új adó bevezetése a feltétele annak, hogy végre lehessen hajtani az adócsökkentéseket más területeken. Kormányzati forrásaink szerint a mértékeken még lehet finomítani, ám az ingatlanadót mindenképpen be akarják vezetni 2010 júliusától.

A frakciónak bemutatott terv szerint - a termőföldeket kivéve - minden ingatlan után kellene adót fizetni, a lakások után kevesebbet, az irodák, üdülők, telkek és garázsok után többet. Az adó alapja a számított érték volna. Ugyanúgy az önkormányzatok határoznák meg egyes övezetek négyzetméterárát, mint a luxusadónál tették. A lakások esetében sávos adózást alkalmaznának. A jelenlegi terv szerint 2 millió forintig nulla kulcs volna érvényben, a 2 és 10 millió közötti nyolcmilliós értékre 0,25 százalék, a 10-től 30 millióig terjedő részre 0,35, a 30 millió feletti ingatlanértékre pedig 0,5 százalék adó jutna. Az éves teher tehát egy tízmilliósra taksált lakás esetén 20 ezer, egy ötvenmilliós háznál pedig 190 ezer forint lenne évente. Az egyéb ingatlanoknál a számított érték egy százalékát kellene kifizetni, sávok nélkül, egységesen.

Kósa Lajos, Debrecen polgármestere sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a Fidesz elutasítja az ingatlanadót, és keddi elnökségi ülésén úgy határozott, ha a következő választások után kormányra kerül, akkor mindenképpen eltörli azt.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.