Egyre több a problémás adós

Mind több adósnak okoz gondot kölcsönének visszafizetése. A hitelminőség romlása miatt a bankok jelentős veszteségeket szenvednek majd el, így saját erőből nem tudják előtermelni azt a tőkét, amelyre a mind rosszabb portfóliójuk miatt szükségük lenne.

Egyre több adósnak okoz nehézséget kölcsönének törlesztése. A pénzügyi felügyelet (PSZÁF) adatai szerint a problémás lakossági hitelek aránya a tavaly év végi 3,2 százalékról idén március végére 4,2 százalékra nőtt, a devizaárfolyamok kiszámíthatatlansága, a gazdasági visszaesés, illetve a jövedelmi és munkaerő-piaci sokkok miatt pedig további emelkedésre lehet számítani. A hitelminőség jelentős romlását a felügyelet a hazai pénzügyi szektor idei legnagyobb kockázataként kezeli, jelentős veszteségeik lesznek a bankoknak emiatt - mondta sajtótájékoztatóján Varga Csaba főigazgató.

A pénzügyi szektor jövedelmezősége már tavaly is sokat romlott: a szektor átlaga nem érte el a 15 százalékot, míg 2007-ben még meghaladta a 18-at. A bankok esetében még rosszabb a helyzet. A jövedelmezőség 2008-ban 14,3 százalékra esett (egyszeri tételek nélkül 10,7) az egy évvel korábbi 17,9-ről. Bár az első negyedéves adatokon ez még nem látszik, a felügyelet arra számít, hogy a hitelportfóliók romlása, a drága forrásköltségek és a hitelállomány növekedésének megtorpanása miatt a bankok nyereségessége az idén tovább csökken. A jövedelmezőség egy számjegyű lesz és a nullához közelíthet, egyes pénzintézeteknél akár negatívvá is válhat - tette hozzá Varga.

A jövedelmezőség romlása azért jelent gondot, mert a bankok így saját erőből nem tudják kielégíteni azt a megnövekedett tőkeigényt, amelyre az egyre több problémás hitel miatt szükségük lesz. Bár a bankszektor tőkemegfelelési mutatója tavaly év végén másfélszerese volt az előírt minimumnak, ám a gyarapodó kockázatok mellett ez már nem biztos, hogy elegendő lesz. A PSZÁF ezért megkereste a külföldi tulajdonban lévő hitelintézetek vezetőit, akik elmondták, hogy az anyabankok rendelkezésre bocsátják majd a normál működés fenntartásához szükséges tőkét - mondta a főigazgató.

Múlt hónapban folytatódott az ingatlanalapok vesszőfutása. A kilencven forgalmazási napra fizető alapok április elején kezdték el teljesíteni a még tavaly novemberben leadott visszaváltási megbízásokat. Elsősorban ennek köszönhetően a befektetők 41,3 milliárd forintot vontak ki az ingatlanalapokból, melyek vagyona így 283 milliárdra csökkent. A hazai befektetési alapok többsége egyébként többnyire jó hónapot zárt. A piaci teljesítmények csak ötvenmilliárd forinttal növelték volna az alapok vagyonát, ha nincs az összességében 62 milliárdos kivonás. Az alapok által kezelt vagyon így végül 12 milliárddal, 2479 milliárdra csökkent.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.