Nem csak a csomag, a tárgyalása is gyorsított

Benyújtották a parlamenthez az építési beruházások megvalósításának elősegítése érdekében szükséges jogszabályok módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az Országgyűlés - tekintettel az építőipar recessziójára - gyorsított eljárásban tárgyalja a dokumentumot, ismertebb nevén a kormány második gyorsító csomagját. A kormány a Biztos kéz intézményével próbálja megszüntetni a lánctartozásokat, de számos egyéb változást is hozhat a javaslat.

A törvényjavaslat része a többi között az engedélyezési idő lerövidítése vagy a kivitelezők kötelező regisztrációja. A jogszabályt várhatóan még a tavaszi ülésszakban elfogadhatja a parlament, az intézkedések pedig a jövő év elejéig folyamatosan lépnének életbe.

Az építésügy jelenleg több tárcához tartozik, ezért a szakmai irányítás és a szabályozás sem elég hatékony. Ez egy nagyobb beruházás esetében különösen hátráltatja a folyamatokat, hiszen például egy benzinkút engedélyeztetésekor több hatóság - például épületek szerinti, utak szerinti, föld alatti építmények szerinti - is eljár engedélyezőként oly módon, hogy még egymásnak is szakhatóságai. Ezért a jogszabálytervezet bevezetné az integrált eljárást: a jelenlegi gyakorlat helyett, amikor az építéshez szükséges eljárások egymás mellett folynak, és mindegyik határozat ellen lehet fellebbezni, a jövőben egyablakos lehet az ügyintézés, amely során egy határozat születik, ellene pedig egyszer lesz mód tiltakozni.

A törvényjavaslat elfogadása után minden engedélyezési eljárásban kérheti az építtető a beruházás előfeltételeit tisztázó helyszíni szemlét. A lényeg, hogy az eljárás kezdetén az összes érintett fél - a többi között a szakhatóságok, a beruházó, a tervező - részt vesz egy olyan helyszíni bejáráson, amelyen a felek kötőerővel bíró szakhatósági állásfoglalásban rögzítik elvárásaikat. Ennek eredményeképpen olyan elvi keretengedély születik, amely minden olyan hatóságot köt az építési engedélykérelem elbírálásakor, amely részt vett az engedélyezésben.

A jogszabály bevezetné a szakmai regisztrációt, a jelentkezést az iparkamarához kellene megtenni, akkor is, ha adott építőipari cég nem kamarai tag. Egy elektronikus űrlapot kell majd benyújtani: ennek kötelezően kitöltendő része tartalmazza a szakmai minimumokat (például az építési tevékenység meghatározását, a felelős műszaki vezetőt, a szakmunkások nevét), míg a nem kötelező részben lehet például jelezni, hogy jogviták esetén választott bíróságot szeretne igénybe venni a cég.

Az elképzelések szerint országos szinten bevezetnék az egységes elektronikus építésügyi nyilvántartási és eljárási rendszert, amely lehetővé tenné a kapcsolattartást az ügyféllel, az adatszolgáltatást az e-nyilvántartásokból.

Fontosabb intézkedések

Kötelező regisztráció:

nyomon követhető építőipari cégek

Intergált eljárás:

nem folyik szét az engedélyezési folyamat

Egységes elektronikus nyilvántartás:

egy helyen elérhető információk

A nemzetgazdaságilag kiemelt beruházásoknál az összevont eljárás bevezetésével az ügyintézési határidő 60 napról 30 napra csökkent.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.