A befektetők újra felfedezik Magyarországot

Mintha levették volna az átkot a magyar devizáról, olyan erősödésnek indult tegnap a forint: napközben előfordult, hogy alig több mint 276 forintot kellett adni egy euróért. Néhány hete még hármassal kezdődött a bankközi piacon az árfolyam.

A fejlemények továbbra is a derűlátó nemzetközi hangulattal magyarázhatók, de azért itthonról is megtámogatták jó hírek az árfolyamot. Ezek sorába tartozik, hogy az ipari cégek 4,3 százalékkal termeltek többet márciusban (az előzetes adatok szerint), mint az azt megelőző hónapban, ami nem nevezhető szokványosnak válságos időkben, amikor általában visszaesnek a megrendelések. Az első negyedéves külkereskedelmi mérleg is jobb lett a vártnál. Az előzetes adatok szerint 195,1 milliárd forint volt az aktívum, a tavalyi első három hónaphoz képest az egyenleg 119,5 milliárd forinttal javult - közölte tegnap a KSH. Nem árt azonban figyelembe venni, hogy a recesszió miatt mind a fogyasztásra, mind a beruházásokra kevesebbet költünk, mint korábban, márpedig ezen termékek, nyersanyagok főként külföldről kerülnek a magyar piacra. A kivitel is visszaesett, de kisebb mértékben, így nőhetett a külkereskedelem aktívuma. Arra a kérdésre, hogy az export csökkenése mellett hogyan tudott növekedni az ipari termelés, az egyik lehetséges válasz az, hogy az utóbbi fellendülése inkább a március utáni hónapok külkereskedelmi folyamatairól árulkodik.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője az igazi meglepetésnek a külkereskedelmi mérleget tartja, szerinte az éves külkeregyenleg jobb lehet, mint amit eddig vártak. Ezt figyelembe véve pedig kijelenthető, hogy a kormány által prognosztizált 5,5-6 százalékos idei GDP-visszaesés reális - mondta az elemző, utalva az ennél pesszimistább előrejelzésekre.

Kicsit máshogy látja a helyzetet Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Az ipari termelés tavaly márciusban visszaesett, s ezzel magyarázható a mostani kedvező adat. Az április szerinte rosszabbul alakulhatott; májustól viszont "beállhat" a 10-15 százalékos szintre az ipari termelés visszaesése.

Kondrát Zsolt szerint a forint tovább erősödhet, "nem nagyon látszik, hogy a befektetők kedvét most mi tudná letörni". A mostani árfolyamszint azonban túlzottan erős ahhoz képest, mint amennyit a tényadatok javulása indokolna: a piacok megelőlegezik, hogy túl vagyunk a válság és a recesszió legnehezebb szakaszán - pedig ez korántsem vehető biztosra.

Érkeznek a megbízások - Tegnap 276 forintnál is járt a magyar fizetőeszköz árfolyama
Érkeznek a megbízások - Tegnap 276 forintnál is járt a magyar fizetőeszköz árfolyama
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.