Szigorúbb előírásokat kapnak a bankok
A módosítás értelmében a bankok a kockázatok csökkentése érdekében egy ügyfélnek vagy ügyfélcsoportnak nem adhatnak több hitelt, mint a saját tőkéjük negyede. Ennél nagyobb arányú kihelyezésre csak hitelintézetek között kerülhet sor, de ennek összege sem haladhatja meg a 150 millió eurót. Szigorúbb előírások jönnek az értékpapírok esetében is: a javaslat biztosítaná, hogy a bankok az értékpapírosított érték legalább 5 százalékáig érdekeltek maradjanak a kibocsátott értékpapírokban. A pénzügyi rendszer felügyeletének erősítése érdekében az irányelv szerint növelni kell a nemzeti hatóságok közötti együttműködést is, amely az európai bankfelügyelők bizottságának (CEBS) feladata lesz. A cél az európai felügyeleti rendszer kialakítása 2011 végéig.
A magyarországi bankok tőkehelyzete jónak mondható. Tavaly év végén a hitelintézeti szektor tőkemegfelelési mutatója tizenegy százalék felett volt, szemben a nyolcszázalékos követelménnyel. Ez persze nem feltétlen jelenti azt, hogy a hazai bankok ne szorulhatnának - akár már az idén - jelentősebb tőkeinjekcióra. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi, áprilisban publikált stabilitási jelentéséhez készített stresszteszt például azt hozta ki, hogy a magyar bankrendszernek egymilliárd eurós tőkepótlásra lehet szüksége - igaz, ez a szcenárió a GDP tízszázalékos visszaesését vette alapul. Ezt az összeget azonban - ha szükség lenne rá - akár a külföldi anyabankok is tudják biztosítani, de végső esetben akár az IMF-hitelből elkülönített banktámogató csomag részeként is igényelhetnek tőkeemelést a pénzintézetek.
Az amerikai nagy bankok összesen 65-75 milliárd dollárnyi azonnali feltőkésítésre szorulnak a stressztesztre vonatkozó ottani várakozások szerint.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 432,4 millió euróval száll be az UniCredit bankcsoport kelet-európai érdekeltségeibe. Az összegből 50 millió euró jut a magyar leánynak. Az UniCredit Bank Hungary az ötéves futamidejű kölcsönt kis- és középvállalkozások hitelezésére fordíthatja. A most bejelentett befektetés része annak a megállapodásnak, melyet az EBRD, a Világbank és az Európai Befektetési Bank kötött a régiós bankszektor forráshoz juttatásáról. Az erre a célra elkülönített több mint 24 milliárd euróból juthat egy másik magyarországi pénzintézetnek is. Az OTP az EBRD-vel tárgyal 200 millió eurós forrásbevonásról.