Emfesz: gáz van, megoldás még nincs
Továbbra sem érkezik be Ukrajnából Magyarországra az öszszes igényelt gáz - tudtuk meg tegnap Zsuga Jánostól, a hazai rendszerirányítást végző FGSZ Földgázszállító vezérigazgatójától. Korábbi közleményükből kitűnik: az ukrán rendszerirányító továbbra sem közli szabályszerűen, ennek mi az oka. Azzal az indokkal élnek, hogy csak a Gazprom forrásaiból származó gázt továbbítják. Korábban elhangzott: pontosan meg kellene jelölniük, mely magyar gázkereskedő igényét nem kívánják kielégíteni. Erről az FGSZ úgy fogalmaz: folyamatban van az egyeztetés az ukrán rendszerirányítóval.
A hazai szabályok alapján a kieső mennyiséget az FGSZ - amely a Mol tulajdonában áll - úgy pótolja, hogy saját költségén vásárol a hazai piacon gázt, és ebből tartja fenn az országon belüli kereslet-kínálati egyensúlyt. Közleményükből az is kiderül, hogy ezt a gázt az E.ON Földgáztól vásárolják meg. Korábban Zsuga János arról tájékoztatott, ez nem az FGSZ anyagi kockázata, mivel a szabályok szerint a "havi elszámolás" során biztosan kiderül, mely kereskedő nem kapta meg a gázát. Akkor pedig e cégnek - akár bankgaranciája terhére is - állnia kell az FGSZ költségeit.
Noha mindmáig nem derült ki hivatalosan, mindenki a hazai gázpiac ötödét képviselő Emfesz Kft.-t véli érintettnek. Ez a cég nem a Gazpromtól vásárol orosz gázt, hanem - némi Gazprom-közvetítéssel - közép-ázsiait. Az Emfesz-nek komoly vitája van ukrán-orosz érdekkörökkel, még a januári nemzetközi gázválságra visszavezethetően. Az E.ON pedig közvetlenül a Gazpromtól vásárol.
Góczi István, az Emfesz ügyvezetője szerint nem az a lényeg, kinek a gázát értékesíti partnereinek a kft. (ez majd a későbbi elszámolásnál derül ki), hanem az, hogy az összes fogyasztója megkapja a szükséges gázmennyiséget, és a gázkészlet elegendő az ellátásra. Góczi kijelentette: az Emfesz-nek megvannak a forrásai ahhoz, hogy ezt a mennyiséget kifizesse az elszámoláskor, egyébként pedig tovább tárgyal a helyzet megoldásáról. Az ügyvezető azt teljességgel kizárta, hogy a kialakult ellátási állapotok nyomán az E.ON átvegye a fogyasztóit.
Hónig Péter energiaminiszter korábban a téma kapcsán lapunkat az energiaellátás zavartalanságára hivatkozva a Magyar Energia Hivatalhoz (MEH) irányította. Ott nem kívántak nyilatkozni. Ismeretes, a MEH több hónapja készül álláspontot kialakítani a most felvetődő magyarországi szabályozási kérdésekről, ám ez eddig nem történt meg. Hónig Péter szerdai sajtótájékoztatóján részletesen foglalkozott a kérdéssel. Noha a helyzetet továbbra sem minősíti gázellátási problémának - hisz az országban az egyensúly teljes körűen biztosított -, tarthatatlannak ítélte, hogy az ukrán rendszerirányító nem jelöli meg pontosan a szállítások csökkentésének okát. Ennek érdekében felveszik a kapcsolatot az ukrán társminisztériummal. (Úgy tűnik tehát, kedden ezt a kérdést nem sikerült tisztázni Viktor Juscsenko ukrán elnök és Bajnai Gordon magyar kormányfő találkozóján.) A miniszter szerint a háttérben üzleti vita állhat, ám az érintett cégek ügyeivel nem kíván foglalkozni. Szavai szerint az egyensúly fenntartása egyelőre nem okozott többletköltséget. Maga is szeretné viszont pontosan tudni, ilyen helyzetben az esetlegesen felmerülő többletköltségek kit terhelnek.
Gyengülő magyar pozíciók
A kialakult helyzetben vad pletykák is szárnyra kapnak. A külföldiek az ügy hazai illetékeseit ismét úgymond Csányi Sándor érdekkörének védelmével vádolják. Tény, hogy magyar oldalon a közös pont az OTP Bank vezére, noha az is igaz, hogy kiterjedt tevékenysége révén ez Magyarországon számos ügyre ráhúzható lenne. Részint Csányi elnökhelyettese annak a Molnak, amely az FGSZ tulajdonosa. Igaz, az FGSZ függetlenségét a tulajdonlás dacára számos szabály biztosítja. Az OTP a Mol tulajdonosa is, nemrég még üzleti kapcsolatban állt az Emfesszel, amely Csányi több magánvállalkozását - például a Picket vagy a Sole-Mizót - is ellátja gázzal. Az OTP cégén keresztül részt vesz az ukrajnai gáztárolóüzletben is.
Sokak szerint az Emfesz számára kedvező döntéseket az államigazgatás hamar meghoz, míg a céget esetleg negatívan érintő vizsgálatok a határidő végéig húzódnak. Amellett, hogy az érintettek a tények ilyen tálalását határozottan visszautasítják, meg kell jegyezni: az Emfesz megjelenése a hazai piacon a fogyasztóknak kifejezetten kedvező, mivel legalább némi versenyt hozott egy monopolcégek által uralt iparágban.
Az ukrán-magyar áramvitában ukrán részről kísértetiesen hasonló vádak hangoznak el. Szerintük a magyar illetékesek ezúttal Kapolyi László vállalkozó felé részrehajlóak. Ugyanakkor ez az ügy is a magyar állami szervek és cégek, valamint Kapolyi folyamatos visszaszorulásáról tanúskodik.