Kínaiak finomítanák a búzát Fűzfőn
Előrehaladott tárgyalásokat folytat a Nitrokémia Zrt. egy kínai befektetőcéggel, amely hajlandó lenne beszállni a balatonfűzfői ipartelepre tervezett biofinomító komplexum megvalósításába - tudtuk meg Bakonyi Árpádtól, az állami tulajdonban lévő Nitrokémia vezérigazgatójától. A beruházás előkészítése évek óta tart, a 28 milliárd forintos projekt most jutott el abba a fázisba, hogy a finanszírozásba szakmai befektetőket kell bevonni.
Az elképzelések szerint egy olyan biofinomító üzemet építenének fel Balatonfűzfőn, amelyben évi 100 ezer tonna takarmánybúza felhasználásával a vegyipar egyik alapanyagának számító tejsavat, majd abból polimerizáció útján politejsavat állítanak elő - utóbbi a műanyagipar egyik univerzális alapanyaga. A politejsav-granulátumból különböző palackok, csomagolóanyagok, szövetek, textilipari termékek készíthetők.
A zöldvegyipar legnagyobb előnye, hogy a mezőgazdasági alapanyagokból előállított termékek - a kőolajalapú műanyagokkal szemben - a felhasználást követően komposztálással néhány hónap alatt teljesen lebomlanak, sőt természetes körülmények között is néhány év alatt megsemmisülnek. Egy erdőben eldobott palack például nagyjából két év alatt bomlik szét vízre és szén-dioxidra. (Tudósítónk ennek a cikknek a jegyzeteit egy olyan környezetszennyezés nélkül eltüntethető "biotollal" készítette, amelyet a Nitrokémia megrendelésére már Magyarországon - a pomázi ICO Zrt. üzemében - gyártottak.)
Bakonyi Árpád szerint a kínaiak komoly szándékát jelzi, hogy néhány héten belül a leendő befektetők és a Nitrokémia közösen létrehoznak egy kereskedelmi vállalkozást, amely valójában a hazai és az európai piacot méri fel. Egyelőre Kínában gyártott politejsav-granulátumot forgalmaznak majd, amellyel megkeresik az összes hazai műanyag-feldolgozó céget, mivel az általuk jelenleg használt technológia alkalmas a bioalapanyag feldolgozására is. A politejsav-granulátum hátránya, hogy mintegy 30 százalékkal drágább, mint a ma elterjedt alapanyagok, viszont a belőle készült palackok, csomagolóanyagok után nem kell termékdíjat fizetni.
A biotechnológiára épülő vegyipari üzem működése gyakorlatilag nem szennyezné a környezetet: a termelés során keletkező hulladékot és melléktermékeket egy biogáz- és egy biomassza-erőmű hasznosítaná. Balatonfűzfő ideális terep a tervezett barnamezős beruházásra, hiszen az elmúlt években állami forrásból felszámolták a cég által több évtizeden keresztül okozott súlyos környezeti károkat. Ennek ellenére a Nitrokémia biztosra megy - szeretné megszerezni a balatonfűzfői lakosok támogatását. A cég kezdeményezésére június 7-én - az EP-választásokkal együtt - népszavazást is tartanak a városban a beruházásról.