Bajnai biztos kézzel nyúlna bele az építőiparba
Magasabb sebességre kapcsolt a kormány, a kabinet ugyanis tegnap elfogadta a második gyorsító csomagját, amely elődjével szemben nemcsak a nemzetgazdaság szempontjából kiemelten fontos beruházások megvalósítását, hanem a nagyobb magánfejlesztések kivitelezését is megpróbálja könnyebbé tenni. Az állami nagyberuházások közé beengedik a 10 milliárd forintnál nagyobb értékű vagy a legalább 250 új munkahelyet teremtő fejlesztéseket is, illetve azokat, amelyek ugyan kisebbek, ám a közérdeket szolgálják, így például a környezetvédelemmel, az egészségüggyel, az oktatással kapcsolatosak. Ezen fejlesztések esetében is egyszerűsítik, összevonják, gördülékenyebbé teszik az engedélyezési eljárásokat.
A tegnapi csomag másik fontos eleme a lánctartozások megszüntetésére tett újabb kísérlet. Becslések alapján jelenleg Magyarországon 250-500 milliárd forint kifizetetlen számla kering a rendszerben. Csak az építőiparban az összeg 150-200 milliárd forintra rúg. Az irreálisan alacsony áron, ráadásul fedezet nélkül indított beruházások miatt az alvállalkozók egy része nem vagy csak jelentős késéssel kapja meg a munkájáért járó pénzt. A folyamat láncreakciót vált ki, amely magával vonja azt is, hogy a ki nem fizetett számlák után a cégek az adójukat sem tudják befizetni. Mivel egy-egy jogi ügy akár 3-5 évig is elhúzódhat, a fővállalkozóknak elég idejük marad arra, hogy kiürítsék a cégüket, és új néven, új tulajdonosokkal új vállalkozást alapítsanak, és elölről kezdjék a rablást. A lánctartozások kialakulását támogatta az is, hogy a szerződésben álló cégek nem élnek a jogi garanciákkal, mert attól tartanak, hogy legközelebb nem kapnak munkát.
A kormány az előbbi folyamatok visszaszorítása érdekében bevezetné a kivitelezői nyilvántartási rendszert, lehetővé tenné a bíróságon kívüli vitarendezést, és létrehozná az építtetői fedezetkezelő jogintézményt. Az eljárás Ausztriában és Németországban biztos kéz program néven működik. A lényege, hogy az építtető, a fővállalkozó és az alvállalkozó egy közösen megbízott szervezeten keresztül szerződik egymással. Az állami beruházások esetén ezt a szerepet a kincstár, egyéb esetekben bankok, ügyvédek töltenék be. A rendszerben a fővállalkozó csak akkor jutna hozzá a pénzéhez, ha már kifizette az alvállalkozóit. Mint azt Bajnai Gordon mondta, a program bevezetése hónapokig is eltarthat, és minden bizonnyal komoly érdekeket sért majd, de csak így lehet megszabadulni a zavarosban halászóktól.
A tavaly meghirdetett, 1800 milliárd forintos, két évre szóló építőipari csomag hatszáz projektjéből háromszázra már megkötötték az uniós támogatási szerződést. A fejlesztések értéke eléri az 1200 milliárd forintot. Ebből 800 milliárd forint értékben 160 fejlesztés el is indult.