Brüsszel megregulázná a pénzalapokat
Ám Franciaország és Németország is latba vetette befolyását Barroso bizottsági elnöknél, hogy szigorítsák a tervezetet, McCreevy ugyanis számtalanszor, így szerdán is kifejtette, hogy a fedezeti alapok (hedge fund) és magántőke-társaságok (private equity) nem felelősek a válságért. Igaz, most annyiban árnyalta véleményét, hogy kockázatot azért rejtenek magukban.
A kétezermilliárd euróra becsült pénzügyi ágazatból ezentúl a 100, illetve az 500 millió euró feletti vagyont kezelő cégeknek kell regisztrálniuk magukat és képviselettel rendelkezniük az EU-ban, hogy ajánlhassák a termékeiket. Ez elsősorban a fedezeti alapokra vonatkozik, amelyek alkalmazzák a tőkeáttételt, azaz hitelt vesznek fel kinnlevőségeik növelésére. A 100 milliós küszöb az utolsó pillanatban került be az irányelvalkotásra vonatkozó előterjesztésbe. McCreevy 250 milliót javasolt eredetileg. Azon magántőke-befektetők, amelyek a tőkeáttételt kevéssé alkalmazzák, csak 500 millió felett kötelesek jelentkezni. Erre mondta azt szerdán Rasmussen, az európai szocialisták elnöke, hogy "most bontanak pezsgőt McCreevy haverjai a londoni Cityben". De az Európai Parlament úgysem fogadja el a szöveget - ígérte.
Az ír belső piaci biztos szerdán egyéb ajánlásokat is elővezetett a pénzügyi menedzserek javadalmazásának korlátozására: azt javasolja, hogy mérsékeljék a végkielégítéseket, időben legfeljebb két évben állapítsák meg, bukás esetén ne fizessék ki, s általában is szorosan kötődjék a fizetés hosszabb távú teljesítményhez és kockázathoz.