Tíz százalék közelébe ugrott a munkanélküliség

Az első negyedéves munkanélküliségi adatokban jelent meg teljes valójában a gazdasági válság hatása, most mutatkoznak meg a tömeges elbocsátások. Már a képzettek is veszélyeztetettek. Mélyponton vagyunk, de még innen is van lejjebb.

A foglalkoztatottak száma 81 ezerrel csökkent, a munkanélkülieké 70 ezerrel nőtt idén a január-márciusi időszakban az egy évvel korábbihoz képest, derül ki a statisztikai hivatal legfrissebb adataiból. Minden régióban visszaesés volt, a foglalkoztatottak száma országosan 3,736 millióra apadt, miközben az állástalanok száma elérte a 403 ezret. A munkanélküliségi ráta az első negyedévben elérte a 9,7 százalékot, ami 0,6 százalékos emelkedés a megelőző - 2008. december-2009. februári - időszakhoz képest.

- Most látszik először istenigazából a válság hatása a munkanélküliségi adatokban. Ez, ha nem is a legrosszabb szám, amivel a jövőben szembesülhetünk, de mindenképp egy mélypont, amelynek elérésében az ipari termelés csökkenése játszotta a főszerepet - mondta lapunknak Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. munkatársa. Szerinte valamelyest még nőhet a munkanélküliségi ráta, de tíz százalék körül megáll, stagnál majd. Az ipari termelés zuhanása némileg mérséklődhet, a nemzetközi előrejelzések zöme azonban továbbra is peszszimista, ezért a javulásban egyelőre semmiképp, legfeljebb a romló tendencia lassulásában reménykedhetünk.

Az egy évvel ezelőtti adatokhoz mérten a helyzet legtöbbet a nyugat- és közép-dunántúli, valamint az észak-alföldi régiókban romlott. A szakemberek már korábban figyelmeztettek: az utolsó hónapokban bejelentett csoportos leépítések, amelyek elsősorban a mostanáig magas foglalkoztatottságú térségeket érintették, leghamarabb tavasszal jelennek meg a munkanélküliségi adatokban. Az export visszaesése elsősorban a feldolgozóipart sújtja, az álláskeresők közé első ízben belépők többsége ebből az ágazatból érkezik. A leghátrányosabb helyzetű régiókban a válság hatásai gyengébbek, az álláskeresők létszámának jelentős növekedése kevésbé jellemző - hívják fel a figyelmet a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) szakemberei.

Mivel a munkanélküliség egyre több képzett, gyakorlattal rendelkező embert is elér, az FSZH hamarosan a munkavállalók alkalmazkodóképességének javítását segítő képzéseket indít. - Nemcsak szakképzésekről van szó, hanem a cégek számára fontos készségek fejlesztéséről is, hiszen a legnehezebb helyzetben a képzetlen, gyengén kommunikáló, számítógépes ismeretekkel nem rendelkező, nyelveket nem beszélő felnőttek vannak. A képzettek számára pedig speciális átképző programokat dolgozunk ki - mondta Soós Adrianna, az FSZH főigazgató-helyettese.

A munkaerőpiac sokkal erőteljesebben reagál a válságra Európában, mint gondoltuk - mondta Wallis Goelen, az Európai Bizottság Foglalkoztatási, Szociális és Esélyegyenlőségi Főigazgatóságának foglalkoztatási és mobilitási részének vezetője. Hozzátette: áprilisban az Európai Unióban a vártnál nagyobb mértékben romlottak a munkaerő-piaci kilátások; meredeken emelkedik
a munkanélküliség. Az Eurostat által publikált munkanélküliségi ráta februárban az EU-15-ben 8,6, az EU-27-ben 8,4, Magyarországon pedig 9,1 százalék volt.

A munkanélküliségi ráta alakulása


(százalékban) Forrás: KSH


2008. I. né. 2008. II. né. 2008. III. né.2008. IV. né.2009. I. né.
Magyarország8,07,67,78,09,7
Csehország4,74,24,34,4n. a.
Lengyelország8,17,16,66,7n. a.
Románia6,35,65,45,8n. a.
Szlovákia10,510,08,98,6n. a.
Szlovénia6,36,85,76,2n. a.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.