A RosGastól újra jön a gáz

Hétfő éjjel ismét helyreállt a megfelelő földgáznyomás az ukrán-magyar határon - közölte az FGSZ Földgázszállító. Így az ukrán hátterű Emfesz Kft. ismét hozzájut az általa igényelt gázhoz. A hazai ellátás biztosított - minden más bizonytalan.

Hétfő este szinte minden szempontból a januári gázválságot idéző események, illetve reakciók tanúi lehettünk. Az ukrán határon lecsökkent a gáznyomás. Az ukrán rendszerirányító annyit jelzett: mostantól csak a Gazprom Export partnerei kapnak gázt. A magyar fél erre úgy reagált: hivatalból nem tudja, kik a Gazprom Export magyar partnerei. Az FGSZ tegnap reggeli közlése alapján éjjel helyreállt az eredeti gáznyomás.

A januári, egész Európa gázellátását veszélyeztető ukrán-orosz gázvita egyik legfőbb sarokköve a svájci bejegyzésű, Ukrajnában tevékenykedő gázkereskedő, a Rosukrenergo volt. Ez a cég a gázcső elején álló orosz állami Gazprom és az európai vevők közé ékelődve könyvelt el tetemes hasznot. A társaság a nyilatkozatok szerint 50 százalékban a Gazprom, 50 százalékban pedig az ukrán Dmitrij Firtas érdekeltsége. A Rosukrenergo közbeiktatása ellen Julija Timosenko ukrán kormányfő határozottan tiltakozott, és a cég kizárásáról végül meg is állapodott Vlagyimir Putyinnal. Az orosz gáz ekkor indult meg újra Európa felé.

A Rosukrenergo egyik legfontosabb vevője a magyar EMFESZ Kft., amely állítólag teljesen Firtas tulajdona, és amely az elmúlt hat évben jelentős üzletkört épített ki Magyarországon és a térségben. Több ezer lakossági gázszerződést is magáénak mondhat. A januári orosz-ukrán megállapodás viszont nem érintette azt, hogy a Rosukrenergo kiiktatása után az EMFESZ honnan kapja majd a gázt. A Gazprom állítólag ahhoz kötötte a magyar cég további ellátását, ha az a tulajdonába kerül. Ez máig nem történt meg. Így sokan tényként kezelik, hogy a gáznyomás-ingadozás mögött a Gazprom áll, amely az elmúlt hónapokban panaszos levelek tucatjaival árasztotta el a kormányilletékeseket, mondván: az EMFESZ „kilopja" az ukrán rendszerből a gázt. Ha pedig a magyarok nem lépnek, felkérik az ukrán szerveket, hogy csökkentsék a Magyarországra irányuló gázszállításokat. Hétfőn állítólag pont az EMFESZ által igényelt mennyiségnek megfelelően csökkent a magyar határon a gáznyomás.

A nyomás helyreállása szintén az EMFESZ bejelentésével esett egybe: e szerint a kft. a Rosukrenergót lecserélte egy másik beszállítóra, a „Gazprom üzleti érdekkörébe tartozó" RosGasra. Az EMFESZ megfogalmazása szerint „az új gázbeszerzési rendszer független Ukrajnától, annak kialakításában szerepet játszott a Gazprom, amelynek érdeke, hogy az EMFESZ fogyasztói ne maradjanak gázellátás nélkül". Az új beszállító, ha lehet, még titokzatosabb a Rosukrenergónál. A szintén svájci bejegyzésű RosGast több internetes híradás is a Gazprom leányvállalatának mutatja be: eszerint a Gazprom épp ezen az általa irányított cégen keresztül birtokolta 50 százalékában a Rosukrenergót. Igaz, a Gazprom hivatalos oldalain erre eddig sem utaltak. A helyzetet nehezíti, hogy a RosGas egy minden bizonnyal „offshore jellegű" céghálózat része, melynek jellegzetessége, hogy a tulajdonos rejtve marad. A 2008 végén alapított RosGas vezetője Laki András ügyvéd.

A magyar hírforrások által a Gazprom érdekköreként megjelölt RosGas nem tartozik a Gazprom-csoportba, nincs köze hozzá - reagált a sajtóhírekre Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője. Kuprijanov leszögezte: „jól ismert", hogy az orosz gázkivitel a Gazprom Exporton keresztül zajlik. Ettől különböző megegyezések vagy szerződések nincsenek.

Mivel hétfő este az ukrán- magyar határon a gáznyomás megingott, és az EMFESZ-RosGas szerződés megkötésével egy időben állt helyre, a Gazprom-központ kemény nyilatkozata után kérdéses, hogy a RosGas belépésével megoldódott-e végleg az EMFESZ gázellátása. Góczi István, az EMFESZ ügyvezetője lapunktól értesült a Kuprijanov-közleményről. Úgy vélte: az, hogy a Gazpromnak nincs viszonya a RosGashoz és nem tartozik a Gazprom-csoporthoz, még nem azt jelenti, hogy ne tartozna a Gazprom „üzleti érdekkörébe". Őt legalábbis a Gazpromtól így tájékoztatták. A kérdést mielőbb igyekszik tisztázni az orosz illetékesekkel. Az nyilvánvaló, hogy az orosz gáz kivitele kizárólag a Gazprom Exporton keresztül zajlik, hiszen az EMFESZ (eddig a Rosukrenergón, most pedig a RosGason keresztül) nem orosz, hanem közép-ázsiai gázt kap - fogalmazott. Szerinte Kuprijanov nyilatkozata az EMFESZ álláspontját erősíti, és nem jelenti azt, hogy újabb gondok lehetnek a gázszállításokkal.

A háttérben bizonyára dollármilliárdokról szóló parázs viták állnak, melyek kapcsán több vád is elhangzik. Ilyen, hogy a kicsiben ismét a magyar fogyasztókat fenyegető helyzet a Gazpromon belüli körök egymás elleni harcának következménye. A jelenlegi helyzetet ellenző körök - akik tehát a gáznyomás-ingadozás mögött állhatnak - úgy vélik, a magyar illetékesek nem a szabályok, hanem mögöttes érdekek miatt védik az EMFESZ érdekeit. Bonyolítja a képet, hogy Góczi István örömmel üdvözölné a Gazpromot az EMFESZ-tulajdonosok között.

Továbbra is tisztázatlan viszont: ha Ukrajnából a megrendeltnél kevesebb gáz érkezik, ki viselje ennek anyagi terheit. A Magyar Energia Hivatal több hónapja vizsgálódik az ügyben, de tegnap sem érezte szükségét ennek eredményéről beszámolni. Zsuga János, az FGSZ vezérigazgatója lapunkat úgy tájékoztatta: hiány esetén az FGSZ a piacról vásárol gázt, ami most is megtörtént. Egyelőre hivatalból még nem tudják, mely magyar kereskedő nem kapta meg a gázát, de azt kizártnak tartotta, hogy a havi elszámolásban erre ne derüljön fény. (Tehát noha hétfőn az ukrán rendszerirányító nem nyilatkozott arról, kinek nem ad át gázt, ezt egy hónapon belül meg kell tennie.) Az FGSZ pluszköltségeit ezután ennek a cégnek kell majd állnia. A stratégiai gázkészlet nem tartozik a pótlólagos lehetőségek közé - szögezte le.

Sokak szerint a vita szerencsés pillanatban következett be, amikor alig fogy Magyarországon gáz. Ennek folytán az ingadozás nyilvánvalóan semmiféle ellátási problémával nem fenyegetett (a rendszer a januári csapelzárást is kibírta). Efelől biztosított az FGSZ, a lakosságot és az ipar egy részét ellátó E.ON Földgáz és természetesen az EMFESZ Kft. is.

Az Emfesz irányító központja. Valahogy megoldották
Az Emfesz irányító központja. Valahogy megoldották
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.