Lámfalussy, 80

A világ vezető országainak együttműködése nélkül nem kerülhetőek el a pénzügyi válságok - írta bölcs előrelátással még az évtized elején, a Yale Egyetem által kiadott esszéjében Lámfalussy Sándor (Alexandre Lamfalussy), és most a G20-ak csúcstalálkozóin éppen azon töprengenek az állam- és kormányfők, milyen közös szabályozási és felügyeleti elvek alapján igyekezzenek megelőzni a jövőbeli kríziseket. Tanulmányában, amely tavaly magyarul is megjelent Pénzügyi válságok a fejlődő országokban címmel, az 1982-es latin-amerikai, az 1994-es mexikói, az 1997-es ázsiai és az 1998-as orosz pénzügyi krízist elemzi hosszú pályafutásának tapasztalatai alapján. Megkérdőjelezte például a fejlődő országoknak adott tanácsot, hogy lebegtessék valutájukat, vagy azt, hogy sietve liberalizálják tőkepiacukat.

Lámfalussy professzor, aki 1929. április 26-án született Magyarországon, vagyis vasárnap ünnepli 80. születésnapját, az egyik legismertebb és legelismertebb bankszakember a világon, a pénzügyi szabályozás és felügyelet technikai kérdéseinek szakértője, akihez tanácsért ma is gyakorta fordulnak. A belga kormány nemrégiben kérte fel a bankrendszer áttekintésére létrehozott bizottság tagjának. Nemzetközi konferenciák állandó vendége, s persze gazdag pályafutása nyomán tudományos, társadalmi címek és kitüntetések tulajdonosa - Magyarországon is. A nevéhez fűződő európai pénzpiaci reform okán pedig rendszeres szereplője a híreknek, állandóan rá hivatkoznak az unió központjában és parlamentjében. Az Európában 2008-ban kezdődött pénzügyi válság miatt is nélkülözhetetlenek tapasztalatai.

Húszévesen hagyta el Magyarországot s települt át Belgiumba, ahol a Louvaini Katolikus Egyetemen szerzett közgazdászdiplomát. Tanulmányait Oxfordban és a Yale-en folytatta, jelenleg a louvaini egyetem professor emeritusa. Tudományos kutatásait bankári munkája mellett folytatta.

Az ötvenes évek közepén a Banque de Bruxelles-nél helyezkedett el közgazdászként, gazdasági tanácsadóként, majd 1965-től már vezérigazgató, később az igazgatótanács elnöke. 1975-ben a Banque Bruxelles Lambert vezérigazgatója lesz. Egy év elteltével azonban munkahelyet vált, s a bázeli Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS, a jegybankok jegybankja) gazdasági tanácsadója, 1985-1993 között általános igazgatója lesz. A nyolcvanas évek végén a Delors-bizottság tagjaként maga is hozzájárul a maastrichti szerződés kidolgozásához, azaz az euró alapjainak lefektetéséhez. Ezt követően ő vezeti a frankfurti székhelyű Európai Monetáris Intézetet, amely az Európai Központi Bank elődintézménye. Évtizedünk elején ő elnököl az Európai Értéktőzsdéket Szabályozó Bölcsek Tanácsában, s ez alkalmat teremt számára, hogy megpróbálja új alapokra helyezni az európai értékpapírpiacok szabályozását.

Pontosan megértette ugyanis, hogy Európa csak úgy képes növelni versenyképességét, s csak akkor lehet esélye teljesíteni az önmaga elé állított lisszaboni célokat, ha integrálja a pénzügyi szolgáltatások piacát és a tőkepiacokat. A sürgető feladat mihamarabbi megoldására dolgozta ki az úgynevezett Lámfalussy-eljárást, amely egyben az uniós döntéshozatal reformja is: a pénzügyi piacok területén egyszerűbbé és hatékonyabbá teszi az EU-n belüli bonyolult és hosszadalmas döntéshozatalt és a szabályozási struktúrát. A Lámfalussy-eljárás lényege az, hogy négy szintre tagolja az európai szabályozást, és egyértelműen meghatározza az egyes uniós intézmények és nemzeti szervek közötti munkamegosztást.

A szerény és közvetlen Lámfalussy professzor számára a pontosan elvégzett munka öröme bizonnyal fontosabb, mint az ünneplésé, mégis, e jeles évfordulón érdemes visszatekinteni a széles körű nemzetközi elismerést hozó pályára, s egyben előre is nézni, hiszen az új válság alaposan feladja a leckét valamennyi pénzügyi szakembernek.

Lámfalussy könyve magyar nyelvű kiadásának 2008. januári bemutatóján. Szólt előre
Lámfalussy könyve magyar nyelvű kiadásának 2008. januári bemutatóján. Szólt előre
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.