Elbukott a szavazatkorlát
Meglepetésre elbukott az OTP tegnapi közgyűlésén az a javaslat, amely átmeneti időre, két évre tíz százalékban korlátozta volna egy részvényes vagy részvényesi csoport szavazati jogát. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató elmondása szerint egy nagyrészvényes ellenállásán múlott, hogy az elképzelés - amely egy esetleges lopakodó, csendes ellenséges felvásárlás megelőzését szolgálta volna - végül nem kapott támogatást. (A részvényesek 70,4 százaléka szavazott mellette a szükséges 75 helyett.) Csányi nem kívánta elárulni, hogy ki volt az a részvényes, de többen is úgy gondolják, hogy a Rahimkulov család torpedózhatta meg a tervet. A bankvezér azonban nem csalódott a szavazati korlát elbukása miatt. - Így legalább tudjuk, mire számíthatunk - mondta, és azt is hozzátette, hogy most nem tart felvásárlástól.
A közgyűlésen szó volt a Soros György érdekeltségébe tartozó Soros Fund spekulációs támadásáról is. Az OTP vizsgálja, hogyan tudna segíteni azoknak a kisrészvényeseknek, akik nagy veszteséggel kényszerültek eladni részvényeiket az alap októberi akciója miatt. Az nem derült ki, hogy pontosan mit is jelentene ez a támogatás, bár a bank első embere később célzott rá, hogy esetleg jogi segítséget nyújtanának azoknak, akik kártérítési igénnyel lépnének fel a Soros Funddal szemben. A támadás miatt egyébként az OTP a pénzügyi felügyeletnél bejelentést, míg a rendőrségen feljelentést tett. Előbbi már lezárta a vizsgálatot, melynek eredményeként rekordösszegű, csaknem félmilliárd forintos bírságot szabott ki; a rendőrség még nyomoz az ügyben.
A tegnap elfogadott beszámoló szerint az OTP-csoport a tavalyi évet 241,1 milliárd forint adózott nyereséggel zárta. Ez 62,4 milliárddal rosszabb az előzetesen publikált adatnál (a különbséget főleg a szerb és az ukrán leányokra elszámolt értékvesztés többlete okozza), de még így is rekordnak számít. A profitból azonban a bank nem fizet osztalékot. Ezt Csányi részben a felügyelet kérésével (a PSZÁF azt kérte a bankoktól, hogy nyereségüket tőkehelyzetük erősítésére fordítsák), másrészt a bizonytalan gazdasági környezettel indokolta. A bank a belátható kockázatok fedezésére megfelelő tőkével rendelkezik, de nem zárható ki, hogy a gazdasági folyamatok még roszszabbra fordulnak - mondta.
Jöhet az EBRD-pénz
Szakértői szinten már megvan az elvi egyezség az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD), néhány héten belül pedig meglehet a megállapodás is - mondta tegnap Urbán László. Az OTP vezérigazgató-helyettese szerint 200 millió eurós alárendelt kölcsöntőkéről és még "valami egyébről" egyeztetnek a bankkal, ám azt nem kívánta elárulni, hogy ez utóbbi mit takar.