Nyomozás a Megyeri híd-ügyben
Magyar György lapunknak elmondta, hogy 24 kisvállalkozó képviseletében tett feljelentést az év elején a BRFK-n csalás gyanújával, miután a hídépítésen munkájukat hibátlanul elvégző alvállalkozók hiába várták a pénzüket. Több cég csődbe ment, nem egy vállalkozónak már a házát is elárverezték.
A BRFK azonban március másodikán elutasította a vállalkozók feljelentését, azzal, hogy nem történt csalás. Nem zárta ki azonban a rendőrség a csődbűntett lehetőségét, ezért a feljelentést továbbküldte a VPOP Központi Bűnüldözési Parancsnokságára, ahol a feljelentéskiegészítést követően sem rendeltek el nyomozást. A vámosok azzal érveltek, hogy csődbűntettről csak azután beszélhetnénk, ha már megindult volna a felszámolási eljárás a Ganz ellen.
Bár az akkori adatok szerint 32 felszámolási kérelmet nyújtottak be a hitelezők a Fővárosi Bíróságon, a cégnyilvántartás szerint máig nem rendelték el a Ganz felszámolását. A cégnek ugyanis eddig sikerült meggyőznie fizetőképességéről a bíróságot. Más kérdés, hogy alvállalkozóit a tartozás töredékéig készpénzzel, nagyobb részben pedig hulladék vassal, valamint a Ganz Zrt. részben külföldi cégekkel szemben fennálló követeléseinek átadásával szeretné kifizetni a Megyeri híd építőit.
Magyar György a hatóságok nyomozást elutasító határozatai ellen panaszt emelt a Fővárosi Főügyészségen, ahol végül azért rendeltek el nyomozást hűtlen kezelés gyanújával, mert - mint határozatukban leírták - a feljelentés szerint a Ganz vezetői korábban olyan követelések fennállását is elismerték, amelyek mögött valójában tényleges ügylet nem volt.
A Népszabadság úgy tudja, hogy egy 1,3 milliárdos, vitatható pénzügyi tranzakcióról szólt a feljelentés. A Fővárosi Főügyészség emiatt rendelt el nyomozást.