Lassú lesz a világgazdasági kilábalás
Strauss-Kahn szerint alapvetően fontos a bankrendszer talpra állítása, ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a hitelintézeteket megtisztítsák a mérgezett, bedöglött követelésektől. Úgy véli, ezen a folyamaton volna mit gyorsítani. A jelenlegihez hasonló válság kialakulásának megakadályozása érdekében helyesnek tartja az adóparadicsomok és a globális pénzügyi rendszer ellenőrzésének szigorítását.
A recessziókutatásban hírnévre szert tett Kenneth Rogoff szerint az Egyesült Államok, Spanyolország, Nagy-Britannia és Írország GDP-je 2011 végén éri el ismét a 2007 decemberében mért szintet. A Harvard közgazdászprofesszora úgy véli, Európa többi állama és Ázsia felépülése valamivel rövidebb időt igényel. Azt várja, hogy minimum két évig tart majd a visszaesés, a kilábalás pedig lassú lesz.
Ezt a véleményt a harminc fejlett és a felzárkózó gazdaságú országot tömörítő OECD-nél is osztják. Vezető közgazdászuk, Jorgen Elmeskov ezt a bankrendszer lassú felépülésére, a hitelezési feltételek lépcsőzetes könnyítésére alapozza. Az év végére stabilizálódik a helyzet, onnan felfelé vezet az út - véli. Az OECD-ben jelenleg 4,3 százalékos idei GDP-visszaesést látnak reálisnak - írja a Reuters.
Ez azonban minden bizonynyal átértékelésre szorul majd, különösen a német jegybank legfrissebb, a recesszió elmélyülésére figyelmeztető jelentése után. A Bundesbank számok említése nélkül közölte, hogy a vártnál rosszabban alakul a helyzet. Magyarország legfontosabb exportpiacán a tavalyi utolsó negyedévben vett negatív irányt a GDP éves szintű növekedése, s az elemzők 2009-re 4,7 százalék közötti visszaeséssel számolnak. A gazdaság teljesítményének romlása várhatóan még a 2,6 százalékot is meghaladja majd az idei első negyedévben a megelőző negyedévihez viszonyítva.
Valós fordulat jelei látszanak a mély recessziótól szenvedő brit gazdaságban a hatalmas pénzügy-politikai és költségvetési ösztönzők hatására, de fellendülés várhatóan csak 2011-ben kezdődik - áll vezető londoni elemzőházak előrejelzéseiben. Az ITEM Club szerint még egy-másfél évbe telik, mire a brit gazdaság kilábalásának hatásai érezhetővé válnak. A cég a brit hazai össztermék (GDP) 3,5 százalékos idei visszaesését jósolja, és még jövőre is 0,1 százalékos GDP-csökkenést vár.