Ismét a tárgyalóasztalhoz ültetné a bankokat a kormány
Hasonló konstrukciók most is vannak. A bankoknál elérhető a törlesztőrészlet forintban történő fixálása és/vagy a kölcsön futamidejének meghosszabbítása - utóbbit ráadásul a még tavaly novemberben, a Gyurcsány-kormánnyal aláírt megállapodás részeként ingyen, külön díj és költség nélkül lehetővé teszi az összes nagyobb pénzintézet.
Bajnai nyilatkozatából az már nem derült ki, hogy az általa vázolt elképzelés mennyiben különbözne a bankoknál most is a napi gyakorlat részét képező, a törlesztőrészlet csökkentését célzó megoldásoktól, s megkeresésünkre a Pénzügyminisztériumnál sem tudtak egyelőre részletekkel szolgálni. A Magyar Bankszövetségnél is legfeljebb találgatni tudnának, a szervezetet ugyanis eddig nem kereste meg senki a kormány részéről, hogy a devizahitelesek megsegítéséről egyeztessen - mondta lapunknak Földi Tamás. A szövetség lakossági hitelezéssel foglalkozó munkatársa szerint a bankok azonban - ahogyan eddig is - nyitottak minden olyan javaslatra, amely enyhítheti a jelenlegi gondokat.
A miniszterelnök fel akarja gyorsítani az uniónál annak az intézkedésnek a jóváhagyását, amely a szeptember 30-a után munkájukat önhibájukon kívül elveszítő lakáshitelesek megsegítését célozza. Az erről szóló törvényt március elején fogadta el a parlament, az Európai Bizottság azonban még nem adta áldását az elképzelésre.
A törlesztőrészlet átmeneti időre (két évre) szóló, legfeljebb tízezer forintra csökkentését lehetővé tevő rendszer azonban nem csak Brüsszel lassúsága miatt nem indulhatott még el. A mai napig nem készült el az a kormányhatározat sem, amelynek az állami készfizető kezesség igénybevételét és beváltását kellene szabályoznia.
A Pénzügyminisztériumnál ezzel kapcsolatban kérdésünkre csak annyit mondtak, hogy a rendeletet még egyeztetik, míg a Bankszövetségtől azt az információt kaptuk, hogy a szervezet már elküldte javaslatait és észrevételeit a tárcának a rendszerrel kapcsolatban, a rendelet tervezetét azonban eddig még nem kapták meg.