Vérforraló ajánlat a Ganz Acéltól

Ajánlatot kaptak a Megyeri híd pénzükre váró alvállalkozói: a Ganz Acél kifizetné az általa jogosnak tartott követeléseik harmadát. A kétmilliárd forintért sorban álló hitelezők között 384 millió forint készpénzt osztanának szét, a többiért pereskedhetnek. A megegyezésből valószínűleg nem lesz semmi.

Vetítést rendezett hitelezőinek a Ganz Híd-, Daru- és Acélszerkezetek Zrt. A Lurdy Ház mozijában képviselőjük a Megyeri híd építésében közreműködő vállalkozókat arról győzködte: a legjobb, ha megegyeznek adósukkal, és belenyugszanak, hogy járandóságuk töredékét kapják meg. Követeléseikből ugyanis valószínűleg még ennyit sem látnak, ha a megállapodás helyett végigviszik a cég felszámolását. Az előadás nem aratott osztatlan sikert, az ajánlatot többen zsarolásnak tekintették.

Egységes megoldás nincs a Ganz összesen 238 alvállalkozójának kifizetésére - jelentette ki Rózsahegyi György. A felszámolás előtt álló társaság tulajdonosainak megbízottja hibás számítógéppel érkezett, így hiába volt a hatalmas vetítővászon, grafikonjai és táblázatai kivetítésével nem kápráztathatta el több mint százfős hallgatóságát. Ennek ellenére egyértelművé tette: az alvállalkozók követeléseiben szereplő mintegy kétmilliárd forint helyett szerinte a Megyeri híd építésénél elvégzett munkákért csak 1,3 milliárd forint jár. A Ganz hitelezői viszont ennek az összegnek legfeljebb harminc százalékához juthatnak hozzá. Ehhez is csak akkor, ha megegyeznek a társasággal.

A szakértő javaslata szerint a tartozások mértékétől függően minden hitelezőnek más-más megoldást kínálnának. A legkisebb, egymillió forint alatti követelések harminc százalékát készpénzben kifizetnék. Ezen a határon felül húszmillió forintig a hitelezők pénzük 20-30 százalékát kapnák meg a "pénztárnál", és válogathatnának a Ganz behajtatlan követelései között is. Ami a gyakorlatban azt jelentené: az acélszerkezeteket gyártó cég nem fizető vevőinél saját kiegyenlítetlen számláik értékének 15-30 százalékáért pereskedhetnének - a nagyrészt külföldi megrendelőkre tekintettel külföldi bíróságokon, a siker szerény esélyével. A legkevesebb készpénzt az 50 és 200 millió forint közötti összeget követelő, nyolc legnagyobb hitelező kapná. Be kellene érniük számláik tíz százalékának kifizetésével és azzal, hogy a járandóságuk 20 százalékáig megkapnák a jogot a Ganz különféle követeléseinek behajtására.

A szűkmarkúság oka, hogy a Ganz vagyonából és kinnlevőségeiből többre nem futja. A társaságnak összesen 384 millió forintja van alvállalkozói kifizetésére. A számláin rendelkezésre álló mintegy 900 millió forintból ugyanis 427 millió forintot a dolgozók végkielégítéseinek és járandóságainak kifizetése, 40 milliót a vevőkövetelések, további 150 milliót pedig az engedményezettek kifizetése visz el. Kinnlevőségeinek összértéke ugyanakkor 1,9 milliárd forint. Igaz, ebből a vitatott összeg meghaladja az egymilliárd forintot.

Rózsahegyi György elismerte: a Ganz alvállalkozói jelentős veszteséggel zárják a Megyeri híd építését, ha aláírják a nekik felkínált egyezséget. Más kérdés, hogy a megállapodás elutasításával még rosszabbul járnak: a Ganz felszámolása akár két évig is eltarthat, és a hitelezők legfeljebb pénzük 15 százalékát kaphatják meg.

- A fogorvos is pénzbe kerül, ők is hidakat építenek - kiabálták be fenyegetőzve a Ganz ajánlata hallatán feldühödött vállalkozók a cég biztonsági emberek gyűrűjében beszélő megbízottjának. De a mérsékeltebbek is úgy vélték: az egyetlen tisztességes megoldás az lenne, ha a Ganz tulajdonosai a zsebükbe nyúlnának és kifizetnék az alvállalkozókat.

Lambert Attila, a Megyeri híd építésénél acélszerelési munkákat végző For-Technika Bt. ügyvezetője borúlátó. Szerinte a Ganz ajánlata a legpeszszimistább várakozásoknál is rosszabb. Rémálmaiban az szerepelt, hogy megrendelőjük negyvenmillió forint tartozásának végül csupán a felét fizeti ki. Arra viszont egyáltalán nem számított, hogy csak pénze harmadát, netán még szerényebb hányadát kapja majd kézhez. Ezzel együtt a Ganz ajánlatának ismertetése után azonnal feliratkozott az egyezkedni próbálók listájára.

A Ganz hétfőn egyenként vág bele a tárgyalásokba alvállalkozóival. A terv az, hogy minden cég követelését megvizsgálják, és megpróbálnak egyezségre jutni a tartozások rendezéséről. Méghozzá úgy, hogy azok a vállalkozások, amelyek hajlandók átvállalni a nehéz helyzetbe került acélszerkezet-gyártó kinnlevőségeinek érvényesítését, szabadon válogathatnak a számláikat nem rendező vevők között.

Az egyeztetések sikeréhez a hírek szerint a Ganznál nem fűznek vérmes reményeket. Valószínűtlen ugyanis, hogy valamennyi alvállalkozójukkal sikerül megállapodásra jutniuk. Így a társaság felszámolása - amit eddig 31 hitelező kezdeményezett - elkerülhetetlennek látszik.

Tízszázalékos mínuszban az építőipar

Az építőipari termelés februárban 5,9 százalékkal csökkent éves öszszevetésben, míg az év első két hónapjában a visszaesés 10,9 százalék volt az előző év azonos időszakához képest - derül ki a KSH adataiból. A kilátások az év hátralévő részére sem kecsegtetőek: az építőipari vállalkozások február végi szerződésállománya 2,6 százalékkal maradt el a tavalyitól, s a hónap során kötött új szerződések volumene is 7,5 százalékos csökkenést mutat 2008 februárjához képest. (H. B.)

Pénzügyi horrort vetítettek a moziteremben a Megyeri híd építőinek
Pénzügyi horrort vetítettek a moziteremben a Megyeri híd építőinek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.