Mozgasd a betétet, de óvatosan!
A fentihez hasonló betétmozgatással sok német él, hogy megtakarításaiból kihozzon valamit. Európa vezető gazdasági hatalmában a kamatok az elmúlt fél évben zuhanásszerű módon süllyedtek. Míg tavaly szeptemberben akár öt százalék felett is kamatoztak a Tagesgeld-számlák, a procentek mostanra nagyon elsoványodtak: a régi ügyfelek számára átlagosan két százalék környékén mozognak. A fix lekötésű betétek sem fialnak többet, ezek kamatszintje is lényegében megfeleződött. Igaz, a neten szörfölve lehet akár egy hónapos lekötésre 3,5 százalékos kamatot "besöpörni" - bár ehhez virtuálisan el kell hagyni a szövetségi köztársaságot és a betétet egy holland banknál szükséges elhelyezni.
Németország polgárai azonban csínján bánnak a külföldi takarékbetétekkel, amióta a csődbe jutott, majd múlt októberben államosított izlandi Kaupthing Banknál mintegy 30 ezer német számlatulajdonos közel 330 millió eurót bukott el. A megkérdezett berlini banki tanácsadók tapasztalatai szerint az ügyfelek nem szívesen kockáztatnak. - Míg egy évvel ezelőtt a maximális hozam volt a kulcsszó, most a maximális tőkebiztonság az elsődleges szempont - mondta a Commerzbank munkatársa. Tavaly áprilisban a tőzsdei certifikátok számítottak a legkeresettebb pénzügyi terméknek, a "nagy fekete fordulópont", vagyis a Lehman Brothers amerikai befektetési bank 2008. szeptemberi csődje óta ezek forgalma igencsak visszaesett. A takarékbetétek mellett jelenleg a szintén klasszikusnak számító ingatlanalapok népszerűek a magánbefektetők körében. Veszik az eurózóna államkötvényeit is, de a bizonytalanság miatt főleg a rövid lejáratúakat. Valamivel öt százalék feletti hozamot ígérnek egyes - tőzsdén jegyzett - nagyvállalatok kölcsönkötvényei.
A banki ügyféltanácsadóknak manapság sokkal nehezebb bármit is eladniuk, mint a válság előtti időkben. A kliensek jelentős része nagyon bizalmatlan és bizonytalan. Sokan éppen a sajtóban megjelenő, a bankokat "keresztre feszítő" cikkek miatt érzik úgy, hogy rossz tanácsot kaptak vagy kapnak - az értékesítési beszélgetések is sokkal több időt vesznek igénybe.
A tőzsdék ugyanakkor lassan kezdenek magukhoz térni, számos befektető nem csak kockázatot lát a börzéken. A nyersanyagok közül az arany változatlanul népszerű. A bátrabbak inkább a kőolaj iránti kereslet emelkedésére tesznek, s a fekete arany árának megugrására spekuláló alapokba fektetnek - a certifikátokat kibocsátó bankok fizetőképességét persze ajánlatos leellenőrizni. Egyes elemzők úgy látják, hogy a német tőzsdeindex, a DAX, a jelenlegi 4200 pontos magasságból az idén akár 5300-ig is emelkedhet. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a heves ingadozások kora nem ért véget. Ha a DAX hegymenet helyett völgymenetbe "kapcsolna", akkor az elemzők szerint a zuhanórepülés akár 3000 pontig is lemehet. E horror-forgatókönyvet hallva talán biztosabb két lábbal a földön maradni, és a soványabb, de biztosabb kamatokkal megelégedni.