Óvatos portfólió az idei sláger
Kreativitásból nincs hiány, bár ez mostanában kevésnek bizonyul egy néhány hónap alatt biztos két számjegyű kamatot ígérő abszolút biztonságos bankbetéttel szemben. Az egyszeri/eseti díjfizetésű befektetéshez kötött, unit-linked (ul) életbiztosításokat gyakorlatilag nem lehet eladni, és bár a folyamatost még viszik, 10-15 éves futamidejük miatt ezeket is egyre nehezebb lesz értékesíteni, miközben a magyar lakosság tartalékait éli fel.
Bár hivatalos összesítés még nincs, a biztosítók nem állítják, hogy az életbiztosítási területen az idei első negyedév a tavalyinál jobb eredményeket hozott volna. Tavaly az abszolút favoritnak számító egyszeri díjas unit-linked biztosításokból már a 2007-es bevétel háromnegyede sem jött össze a társaságoknak, amelyhez az utolsó három hónap zuhanórepülése járult hozzá. A folyamatos díjas biztosítások még tartották magukat, az egyszeri díjasok viszont éves szinten megközelítőleg 70 milliárd forinttal hoztak kevesebbet a konyhára, mint egy évvel korábban. Abban egyetértés van a piaci szereplők körében, hogy a tőke- és hozamgaranciát nyújtó mögöttes alapokkal még el lehet adni a unit-linked-eket, sőt a tőzsdei papírok jelenlegi árfolyama mellett a részvénybefektetésre fogékonyaknak most lehet igazán kedvező a beszállás. Ennek ellenére abban is konszenzus van: ezek a termékek most jó ideig perifériára szorulnak.
Mindeközben a hagyományos életbiztosítások iránt ismét egyre többen érdeklődnek. Kuruc Péter, a K&H Biztosító életbiztosításokért felelős vezetője például azt mondja: 2009 egyértelműen a biztonságra való törekvésről szól, ezért ők is nagyobb súlyt fektetnek a megtakarítási termékek életbiztosítási elemeire.
- Elsősorban olyan termékfejlesztések kerülnek előtérbe, és olyan termékeket tervezünk, amelyek az ügyfelek biztonság iránti megnövekedett igényét szolgálják ki - állítják az Allianznál is, ahol szintén a unit-linked piac szűkülésére, és a kockázati életbiztosítások térnyerésére számítanak a közeljövőben.
Azért az Allianz korántsem mondható pesszimistának a ul-termékekkel kapcsolatban, sőt szerintük a lakossági betétek és a befektetési típusú biztosítások valójában egyáltalán nem versenyző termékek, elsősorban a két befektetés eltérő időtávja miatt. A cég a biztonságnyújtással reagált az aktuális piaci körülményekre: még az év elején vezette be Egzisztencia névre keresztelt programjait, amelyek a biztosítási díj függvényében négyféle védelmi szinten nyújtanak fedezetet munkanélküliség és megváltozott keresőképesség esetén.
A rövid és hosszú távú lehetőségeket másként értékeli a K&H Biztosító vezetője, aki szerint igenis nagy a verseny a piacon. - Most minden közép- és hosszú távú megtakarítási forma nehéz helyzetben van, mert rövid távon magas hozamot ígérő, garantált befektetési lehetőséggel kell versenyeznie. Ez tovább késlelteti a kisbefektetők visszatérését a tőkepiacokra, még akkor is ha, egyre többen ismerik fel, hogy az alacsony árfolyamok mellett most érdemes hosszú távra befektetni - állítja Kuruc Péter, aki a bankbiztosítási modell előnyeire is felhívja a figyelmet. A K&H legújabb termékével például az ügyfél rövid távú betéteivel is az átlagosnál magasabb hozamot érhet el, ha megtakarítása egy részét hosszú távú életbiztosításban helyezi el. A K&H Hozamplusz 5. lényegében egy tőke- és hozamgarantált életbiztosítás, amely az akciós betéti kamatokhoz közelítő magas hozamot biztosít a jegyzés és a két hónapos lekötés időszakára, majd a befektetés egy tőkevédett pénzpiaci eszközalapba kerül át - magyarázza Kuruc. A befektetők később is dönthetnek a kockázatról, és tarthatják pénzüket pénzpiaci alapban, vagy áthelyezhetik máshova.
Hasonló koncepcióval rukkolt elő nemrégiben egy másik bankbiztosító is, amely - elsősorban betéti terméke révén - különösen gáláns ügyfeleihez. Az MKB Értékpáros nevű konstrukciójával a hitelintézetnél évi akár 15,94 százalékos kamathoz is juthat az ügyfél, ha megtakarításait egyszerre helyezi el egy két hónapos futamidejű standard lakossági lekötött forintbetétbe, és bizalmat szavaz az MKB Értékmegőrző Életbiztosításának is. A jelenlegi betéti kamatok között is figyelemreméltó ajánlat feltétele a szokásosak mellett az, hogy a betétben lekötött összeg nem haladhatja meg az életbiztosítás lejárati (megtakarítási) összegét.
Biztosítási fronton mostanában az Aegon és az Union is erősít: előbbi egy teljesen új unit-linked termékkel, és egy tőkevédett származtatott eszközalappal (Ózon), utóbbi szintén egy tőkegarantált alappal szállt ringbe. Az Aegon Forte rendszeres díjas, új életbiztosítása mögé a biztonságos pénzpiacitól, illetve belföldi és nemzetközi kötvényen keresztül, vegyes és részvény eszközalapok is választhatók. Utóbbiak - Mátyás-Kollár Gabriella, az Aegon életbiztosítási és kockázatelbírálási igazgatója szerint - mostanában sem számítanak rossz döntésnek. Szerinte ugyanis az, aki valóban hosszú távon gondolkodik, most alacsony árfolyamon, kedvezőbben tud bevásárolni, így több egysége (unitja) lesz, ami a piacok emelkedésekor növelni fogja a befektetés értékét.
A Union is a garantált termékek iránti növekvő igényekre válaszolt: Titán életbiztosítása mögé választható Európa Bajnok tőkegarantált eszközalapja május végéig jegyezhető. A jegyzési időszak alatt megszerezhető 12,5 százalékos kamat mellett a termék fő üzenete az: ha a mögöttes részvényindex teljesítménye csökken is, a veszteség 25 százalékát a biztosító nyereségként mégis kifizeti ügyfelének.
Újított az egyik legnagyobb ul-portfóliójú biztosító, az Aviva is. Bartók János, a társaság elnök-vezérigazgatója elmondta: ők a termékfejlesztés irányába mozdultak el, és úgy módosították a konstrukciókat, hogy alkalmasak legyenek az ügyfelek kockázatviselő képességének nyomon követésére. A beépített stop-loss funkció arra szolgál, hogy az ügyfél saját maga állítson be egy értéket, s amennyiben a hozamvesztés (árfolyam) azt meghaladja, a biztosító értesítése alapján biztonságosabb eszközalapba válthat át - magyarázza Bartók. Sőt, ugyanezt fordított esetben is megteheti, vagyis egy adott hozamnövekedés (árfolyam-emelkedés) esetén további forrásokat tud elhelyezni más eszközalapban - teszi hozzá.
Az Aviva korábbi ul-befektetői egyébként jellemzően tartják személyes portfóliójukat, de az eszközalapok közötti mozgások vagy a viszszavásárlások (azaz a biztosítás teljes megszüntetése) a jelenlegi óriás bukások ellenére máshol sem jellemzőek.
Ennek oka az lehet, hogy az ügyfelek egyre tudatosabbak, és a biztosítók sem győzik hangsúlyozni: a mozgolódással most csak rosszabbul lehet járni. Egy állampapírba fektető alappal például aligha szerezhető majd vissza a részvénybefektetésen felhalmozott 20-30, vagy akár 50 százalékos veszteség.