Gyorsan romló áru lett a prognózis
Nem csak a magyar gazdaságkutatók vannak nehéz helyzetben: az Európai Unió, a valutaalap, az OECD, miként a londoni, valamint az amerikai elemzők folyamatosan módosítják a prognózisokat. Valamit mindig mondaniuk kell, a gazdasági élet szomjazik a jóslatokra. Csakhogy az elemzéseket készítő közgazdászoknak most hozzá kell szokniuk, hogy hamarosan minden alkalommal még szomorúbb jövőt festő előrejelzést kell közölniük. Mindezt a kutatók akár az egészségükön is megérzik.
A magyar kutatók dolgát persze nemcsak a nemzetközi bizonytalanság nehezíti, hanem az is, hogy sokszor idehaza sem tudták pontosan, milyen gazdaságpolitikát kíván követni a kabinet - mindezt Palócz Éva, a Kopint-Tárki vézérigazgatója, a Reformszövetség tagja mondta a Népszabadságnak.
- Prognózist készíteni mindig is nehéz, hiszen az ismeretlen jövőt kell megjósolni. Ehhez persze vannak támpontok: modellek, információk a múltról, és tudás arról, milyen feltételek mentén mi várható - teszi hozzá Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa. Csakhogy most maga a bázis, a kiindulópont sem ad eligazítást a jövőre.
A lapunk által megkérdezett szakértők reménykednek, hogy a közeljövőben már nem jönnek újabb rossz hírek, tehát a legutóbbi prognózisok akár hónapokig életképesek maradnak. Persze ha az USA vagy Németország jelentősen ront az előrejelzésén, menni kell utánuk.