Egyelőre nincs orvosság a sokkra

- A német piac a magyar feldolgozóipar legnagyobb felvevője. A kereslet ottani alakulása több mint kilencvenszázalékos befolyással bír a termelésre. Ráadásul mivel Németországban majdnem minden jelentős ágazatban tapasztalják a visszaesést, ez számos szektorban hat a magyar exportra - mondta Dirk Wölfer, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara kommunikációs osztályvezetője az ipari termelés csökkenését látva. - Bár a februári rendelésadatok 30-40 százalékkal alacsonyabbak, mint egy évvel korábban, tavaly augusztus óta a legkisebb mértékű visszaesést mutatják. Ez főként annak köszönhető, hogy az exportrendelések stabilizálódtak. Ha ez a trend folytatódik, pár hónap múlva óvatos fellendülés kezdődhet, ami a termelésre is hat majd - tette hozzá.

A kamarához érkező visszajelzések szerint a tagvállalatok most elsősorban olyan megoldásokat keresnek, amelyek lehetővé teszik a dolgozók megtartását, mert tudásukra, tapasztalataikra a fellendüléskor szükségük lesz. A cégeknél azt tapasztalják, hogy a munkatársak nagymértékben hajlandók együttműködni ebben.

- Ekkora keresleti sokkhatást a külpiacokon belföldi költség- vagy akár adócsökkentés sem kompenzálhat, a magyar kereslet élénkítése pedig a gazdaság szerkezete miatt csak nagyon korlátozottan hat, ráadásul a költségvetés helyzete ezt nem is igazán teszi lehetővé - véli Dirk Wölfer, hozzátéve: ennek ellenére a vállalatoknak már most készülniük kell a válság utáni időkre, amikor versenyképes termékekre és szolgáltatásokra lesz szükség. Ezt szerinte technológiai, innovációs téren, valamint piacképes árakkal kell megalapozni. Utóbbit segíthetné például az adó- és járulékterhek mérséklése.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.