Visszafizetnek az áramszolgáltatók
A magyar áramszolgáltatók az elmúlt hónapokban összesen mintegy ötmilliárd forinttal túllépték megengedett nyereségszintjüket, amit vissza kell fizetniük fogyasztóiknak - tette közzé tegnap a Magyar Energia Hivatal (MEH). A szolgáltatónként felhalmozódott összeg 60 százalékából szeptember 30-ig a fogyasztói számlát kell csökkenteni, 40 százalékot pedig július 31-ig alapítványok bevonásával a rászoruló fogyasztóknak kell adni. A hivatal becslései szerint a visszatérítés fogyasztónként átlagosan mintegy 500 forintos kedvezményt eredményezhet, de ez szolgáltatónként változó.
A hivatal a túllépést a többi között a piaci árakról szóló előzetes becslések pontatlanságával, illetve jogszabályi változásokkal indokolja. Ezeket a becsléseket alapvetően a hivatal végzi: a szaktárca ez alapján dönt az árakról. (A gyakorlatban nem működő versenypiac bonyolult szabályai alapján.)
Az E.ON Energiaszolgáltató Kft.-t - amely az országban a szóban forgó egyetemes szolgálatást végzi - nem lepte meg a döntés - közölte lapunkkal Kutas István, az E.ON hazai szóvivője. Tavaly év végén ugyanis a MEH határozatai nyomán csökkentek a beszerzési áraik, az eladásiak viszont nem, így többlethaszon keletkezett náluk. (Ennek az a háttere, hogy a MEH határozata alapján tavaly októbertől csökkent a szolgáltatóknak áramot eladó állami Magyar Villamos Művek eladási tarifája.) A német hátterű, 2,5 millió hazai fogyasztónak szolgáltató E.ON-ra 1,6 milliárd többletbevétel esik. Első becsléseik alapján fogyasztóik számíthatnak a félezer forint körüli kedvezményre.
A francia tulajdonú Démász sajtóközleménnyel igyekezett kihasználni a határozatban rejlő PR-lehetőséget. A MEH által előírt 60-40 százalékos arányban 700 ezer fogyasztójuknak 745 milliót fizetnek vissza. A többlethasznot a Démász is az MVM októberi árréscsökkenésével indokolja. Üdvözlik a rászoruló fogyasztók megsegítését, kikapcsolásuk esetleges megelőzését, de leszögezik, a számlájukkal elmaradó, de nem rászoruló fogyasztók kikapcsolása folytatódik.
Miközben a nemzetközi olajárak, majd ezt követően a külföldi áramárak is a tavalyi szint harmadára-negyedére zuhantak, ez Magyarországon eddig sem a gáz, sem az áram lakossági árában nem jelentkezett. Sőt az áramtarifa még nőtt is. (Ezeket alapvetően a hivatal befolyásolja.) Elemzők szerint a mostani visszafizetés a nemzetközi árzuhanás begyűrűzésének első jele.